4G ruszy najpierw w Skandynawii

15-12-2009, 20:57

Już w przyszłym roku wystartuje sieć 4G w Skandynawii. Poinformowano właśnie o zakończeniu prac nad budową infrastruktury w Oslo i Sztokholmie.

Nie wszędzie powstała sieć trzeciej generacji, tymczasem mocno rozwijana jest już czwarta jej generacja. LTE, czyli Long-Term Evolution, ma być kolejnym krokiem na drodze do niezwykle szybkiego internetu bezprzewodowego. Sieć 4G ma oferować transfer na poziomie nawet 100 Mbps. Pierwszy komercyjny projekt startuje właśnie w Skandynawii.

W maju br. Dziennik Internautów informował o postawieniu i uruchomieniu pierwszych masztów w Sztokholmie, co było możliwe dzięki współpracy firm Ericsson oraz Teliasonera. Ta ostatnia poinformowała właśnie o zakończeniu budowy odpowiedniej infrastruktury nie tylko w stolicy Szwecji, ale także sąsiedniej Norwegii - Oslo. Tam partnerem technicznym był Huawei.

Ericsson pracuje także nad budową sieci LTE w Japonii. Tam jednak maksymalny transfer ma wynieść 21 Mbps. Rozwojem tej technologii zainteresowana jest także Unia Europejska - w sierpniu br. postanowiła ona przeznaczyć 18 milionów euro na rozpoczęcie prac badawczych. Cel - prędkość przesyłu na poziomie 1Gb/s.

Telekom chwali się, że jako pierwszy na świecie zaoferuje komercyjne usługi w technologii LTE. Jak podkreślił Kenneth Karlberg z Teliasonera, liczba użytkowników mobilnego internetu w Skandynawii bardzo dynamicznie rośnie, coraz większe są także oczekiwania konsumentów. Dlatego też rozbudowa infrastruktury jest konieczna.

Oprócz Szwecji i Norwegii, operator posiada licencję na sieć czwartej generacji także w Finlandii. W początkowej fazie usługa rozwijana jednak będzie w największych miastach dwóch pierwszych krajów.


Źródło: Teliasonera, Dziennik Internautów
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag TeliaSoneratag Szwecjatag Sztokholmtag Oslotag Norwegiatag LTE
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31