441 mln komórek, Nokia wciąż na czele

19-11-2011, 12:00

Koniunktura na rynku telefonów komórkowych zdaje się poprawiać, choć daleko nam do wzrostów sprzed kilku lat. Nokia słabnie, Samsung Electronics, HTC i ZTE są coraz silniejsze.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Firma Gartner przedstawiła wyniki sprzedaży telefonów komórkowych w trzecim kwartale 2011 roku. Łączna ich liczba wyniosła 440,5 mln urządzeń, co oznacza wzrost o 5,6 proc. rok do roku. Główna w tym zasługa mniejszych producentów komórek, a także silnego wzrostu popytu w krajach rozwijających się. Przyjęły się także urządzenia obsługujące jednocześnie dwie karty SIM.

Gartner podkreśla, że regiony Azji i Pacyfiku, Afryki oraz Bliskiego Wschodu z powodzeniem rekompensują niższą sprzedaż w Ameryce Północnej czy Europie Zachodniej. Na czele zestawienia utrzymała się Nokia - jej sprzedaż wyniosła 105,4 mln telefonów, o 10,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Udział fińskiego producenta spadł z 28,2 do 23,9 proc.

Na drugiej pozycji umocnił się Samsung Electronics. Dzięki wzrostowi sprzedaży o 9,7 proc., do 78,6 mln telefonów, udział firmy wzrósł o 0,6 pkt proc., osiągając poziom 17,8 proc. Z ogromną stratą, na trzecim miejscu jest inny koreański producent - LG Electronics. Sprzedaż w trzecim kwartale wyniosła 21,0 mln urządzeń, czyli o 23,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Udział firmy spadł z 6,6 do 4,8 proc.

Czytaj także: Smartfon od Amazona?

Dzięki wzrostowi sprzedaży o 28,3 proc. na czwartej pozycji umocnił się Apple. Sprzedaż na poziomie 17,3 mln oznacza 3,9 proc. udziału w rynku, to o 0,7 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Pierwszą piątkę zamyka chińska firma ZTE - sprzedaż wyniosła 14,1 mln, czyli o 80,5 proc. więcej niż w trzecim kwartale 2010 roku. Udział w rynku wzrósł z 1,9 do 3,2 proc. Rok temu ZTE zajmowało ósmą pozycję.

Silnymi wzrostami pochwalić się mogą także HTC (+86,3 proc.), Huawei (+94,7 proc.) oraz Motorola Mobility (+24,8 proc.). Coraz słabiej radzi sobie za to Sony Ericsson (-18,1 proc.). Rośnie znaczenie mniejszych producentów - sprzedali oni 149,0 mln komórek wobec 135,4 mln rok wcześniej.

Numerem jeden na rynku smartfonów jest koreański Samsung Electronics - firma potroiła liczbę sprzedanych urządzeń. W trzecim kwartale wyniosła ona 24 mln. Firma wyprzedziła Nokię w Europie Zachodniej oraz Azji. Gartner uważa, że silna pozycja Samsunga to przede wszystkim zasługa smartfonów Galaxy, a także słabszej konkurencji.

Czytaj także: Hongkong: iPhone 4S wyprzedany w 10 minut

Z powodu oczekiwanej premiery iPhone'a 4S, Apple poradził sobie gorzej w trzecim kwartale niż w poprzednich trzech miesiącach. Gartner spodziewa się jednak, że nowy model telefonu pomoże w szybkim odrobieniu strat. Zwłaszcza, że najnowszy smartfon cieszy się bardzo dużą popularnością w Brazylii, Meksyku, Rosji oraz Chinach.

Wśród systemów operacyjnych zdecydowanym liderem jest Android. W ciągu roku jego udział wśród nowo kupowanych smartfonów wzrósł z 25,3 do 52,5 proc., ilościowo oznacza to wzrost z 20,5 do 60,5 mln urządzeń. Na drugim miejscu utrzymuje się Symbian, jednak w ciągu roku sprzedaż smartfonów z tym systemem spadła o 33,9 proc., do 19,5 mln. Udział iOS-a spadł z 16,6 do 15,0 proc. mimo przeszło 20-proc. wzrostu sprzedaży.

Blisko trzykrotnie wzrosła sprzedaż smartfonów z systemem Bada (z 0,9 do 2,5 mln). Symboliczny wzrost sprzedaży (0,2 mln) smartfonów BlackBerry sprawił, że udział firmy spadł z 15,4 do 11,0 proc. Do 1,5 proc. spadł także udział Microsoftu.

Czytaj także: Nokia: Czas na zyski przyjdzie później


Źródło: Gartner


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.