Bootstrapping to pojęcie, które w biznesie oznacza wzrost przedsiębiorstwa bez zewnętrznego finansowania. Choć wydaje się, że szybkie zdobycie gotówki jest świetną perspektywą, czasem warto zastanowić się nad zaletami organicznego wzrostu.
Zachowujesz całą firmę dla siebie
Jedną z największych zalet bootstrappingu, o której niestety często się zapomina, jest zachowanie całości firmy w rękach jej założycieli. Łatwo wyobrazić sobie, jak ogromny żal miałby do siebie np. twórca Facebooka, gdyby na starcie oddał kilkadziesiąt procent udziałów w firmie wartej dziś miliardy dolarów.
W Polsce pierwsza runda finansowania zwykle pozbawia twórców znanych usług znacznej ilości udziałów. Jest to oczywiście sytuacja komfortowa dla inwestorów, którzy podczas wyjścia z inwestycji mogą liczyć na zdecydowanie większe zyski.
Nie jesteś ograniczony przez inwestora
Po tym jak przedsiębiorca przekaże w ręce inwestora kilkadziesiąt procent udziałów w swojej firmie, musi się liczyć nie tylko z mniejszymi zyskami w dłuższej perspektywie. Mało kto chce pamiętać, że inwestor może mieć zupełnie inną wizję przyszłości rozwijanych produktów, której nie będzie można zwyczajnie zignorować. Oczywiście inwestorowi również zależy na świetnej kondycji firmy, jednak dróg do celu jest wiele i znalezienie kompromisu nie zawsze jest łatwe.
Masz mniej papierkowej pracy
Zdobycie zewnętrznego finansowania dla firmy to niemal w każdym przypadku dodatkowa praca, która wymaga później większego wysiłku. Na komplikacje powinni się przygotować szczególnie przedsiębiorcy, którzy zainteresowani są dofinansowaniami z Unii Europejskiej. Choć mogą oni liczyć na zastrzyk gotówki, poza rozwijaniem produktu będą musieli również pracować nad dostarczeniem szczegółowych informacji dotyczących swoich wydatków.
Uczysz się oszczędności
Kto wie, czy nie największą zaletą rozwoju firmy z pieniędzy, które sama zdoła zarobić, jest systematyczne zwiększanie się sum, z jakimi przedsiębiorca ma do czynienia. Nie ma co ukrywać, że osoby dysponujące do tej pory ograniczonymi środkami, po uzyskaniu dostępu do gigantycznych kwot mogą podjąć wiele błędnych decyzji i narobić niepotrzebnych wydatków.
Partnerem sekcji Startupy jest PizzaPortal.pl - startup, który powstał w 2010 roku, a od 2012 roku stał się częścią grupy Delivery Hero, holdingu ułatwiającego zamawianie jedzenia na całym świecie. Wgryź się w sukces razem z PizzaPortal.pl!
Masz problem lub pytanie dotyczące biznesu? Wyślij je na startup@di24.pl
Zapisz się na newsletter dla startupów:
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*