Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

21% europejskich firm straciło istotne dane biznesowe z powodu zagrożeń wewnętrznych

Piotr Kupczyk 14-01-2015, 15:25

Chociaż przypadkowe wycieki z winy personelu nie napawają przedsiębiorców takim strachem jak luki w oprogramowaniu, w 2014 roku to one odpowiadały za utratę większej ilości wrażliwych danych.

robot sprzątający

reklama


Według badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International najpowszechniejszym zagrożeniem wewnętrznym nadal są luki w zabezpieczeniach oprogramowania – wymienione przez 32% badanych firm europejskich. W dalszej kolejności wskazano przypadkowy wyciek danych spowodowany przez personel (26% badanych firm) oraz utratę urządzeń mobilnych przez personel na skutek zgubienia lub kradzieży (29% respondentów).

Jako główne przyczyny utraty danych w wyniku incydentów wewnętrznych 15% firm wskazało incydent, w którym wykorzystano lukę w oprogramowaniu, 18% przyznało się do utraty danych na skutek przypadkowego wycieku spowodowanego przez personel, a 19% zgłosiło wyciek danych będący wynikiem utraty urządzeń mobilnych przez pracowników. Powyższe dane liczbowe sugerują, że firmy powoli wygrywają walkę z lukami w oprogramowaniu, jednocześnie wzrasta ilość danych traconych w inny sposób.

Utrata danych w wyniku zagrożeń wewnętrznych

Jeden z najbardziej niepokojących trendów zidentyfikowanych podczas badania zagrożeń wewnętrznych dotyczy częstotliwości ich występowania w firmach z sektora infrastrukturalnego. Zdecydowanie najwyższy współczynnik (42%) przypadkowych wycieków oraz ujawnienia danych przez personel odnotowały firmy telekomunikacyjne. Na drugim miejscu pod względem tego zagrożenia znalazł się sektor usług użyteczności publicznej i energii (33%), a wysoki współczynnik odnotował również sektor produkcyjny (31%).

Luki w zabezpieczeniach oprogramowania zostały wskazane przez dużą liczbę organizacji z następujących sektorów: sektor usług użyteczności publicznej i energii (40% firm), sektor transportu i logistyki (36%) oraz sektor telekomunikacyjny i produkcyjny (35%).

Pełne wyniki badania „IT Security Risks Survey 2014: A Business Approach to Managing Data Security Threats” dostępne są na stronie Kaspersky Lab.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *