Niemal co piąty pracownik biurowy w Polsce rozważyłby zmianę pracy, gdyby jego firma zdecydowała się na w pełni stacjonarny model zatrudnienia. To jasny sygnał, jak cenne są dla współczesnych pracowników elastyczne formy pracy takie jak praca hybrydowa czy zdalna.
reklama
W ostatnich latach świat pracy przeszedł olbrzymią transformację. Pracownicy zyskali nowe perspektywy i oczekiwania, szczególnie w kontekście elastyczności miejsca wykonywania pracy. Ostatnie badanie przeprowadzone przez ASM Research oraz portale pracy rocketjobs.pl i justjoin.it rzuca nowe światło na te zmiany. Co ciekawe, aż 51,2% badanych preferuje model pracy hybrydowej, co stanowi wyraźny sygnał dla pracodawców.
W badaniu z kwietnia 2024 roku wzięło udział ponad 800 polskich pracowników biurowych. Wyniki pokazują, że blisko połowa z nich (46%) pracuje w modelu stacjonarnym, jedna trzecia hybrydowo, a około 19% zdalnie. Znaczący jest fakt, że oczekiwania pracowników wobec trybu pracy znacznie odbiegają od rzeczywistości – jedynie 20% z nich chce pracować stacjonarnie, podczas gdy większość wyraźnie opowiada się za hybrydą.
Flex-praca, jak pokazują dane, staje się nie tylko życzeniem pracowników, ale realnym wymogiem utrzymania dobrego zespołu. Pracownicy są gotowi nawet na zrezygnowanie z części wynagrodzenia (21,5%) czy benefitów (30%), aby zachować możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej.
Co więcej, niemal jedna piąta badanych rozważyłaby zmianę pracy, gdyby zmuszeni byli do powrotu do pełni stacjonarnego modelu zatrudnienia.
Wyniki badania jasno pokazują, że pracownicy oczekują od pracodawców elastyczności w kwestii miejsca pracy.
Jak podkreśla Justyna Krzewska, HR Generalist z justjoin.it i rocketjobs.pl:
"Dzisiejsi pracownicy od środowiska pracy oczekują przede wszystkim elastyczności. Chcą pracować na własnych warunkach(...) Pragną mieć autonomię w wyborze miejsca do pracy, które jest dla nich najlepsze."
Firmy, które zignorują te oczekiwania, mogą spodziewać się odpływu talentów.
Adam Łopusiewicz, z Just Geek IT, uważa, że rola biur powinna ewoluować, zwłaszcza w branży IT:
Wielu pracownikom praca stacjonarna nie jest na rękę. Zatrudnieni do pracy zdalnej często mieszkają daleko od biur. (...) Przeprowadziłem blisko 80 wywiadów z inżynierami pracującymi zdalnie, którzy świetnie wywiązują się z obowiązków.Nie ogranicza ich miejsce pobytu, dzięki czemu mogą wybierać w ofertach pracy dużych, zagranicznych firm.
Mimo ogólnego trendu powrotu do biur, Łopusiewicz przewiduje, że w branży IT praca zdalna i hybrydowa pozostaną popularne przez kolejne lata. Firmy technologiczne bardziej cenią eksperckość pracowników niż ich fizyczną obecność.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|