Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

12 przykazań Microsoftu

21-07-2006, 08:11

Microsoft narzucił sobie 12 zasad, które mają zapewnić użytkownikom wygodne korzystanie z produktów firm trzecich na systemie Windows. Inspiracją do ich powstania była antymonopolowa ugoda zawarta z rządem USA w roku 2001. Gigant zamierza jednak zastosować się do warunków tej ugody szybciej niż tego wymagano, i ma pójść nawet dalej.

Przedstawiciele Microsoftu zapewniają, że dzięki tym 12 zasadom przyszłe wersje Windowsa będą wolne od jakichkolwiek zarzutów o działania monopolistyczne.

Zasady jakie narzucił na siebie gigant podzielono na trzy grupy:

  1. Wybór dla producentów sprzętu i konsumentów

  2. Możliwości dla twórców oprogramowania

  3. Interoperacyjność dla użytkowników



Zasady z pierwszej grupy mają zapewnić m.in. łatwość dostępu do programów firm trzecich i łatwość ich instalacji. Microsoft decyduje się również nie zgłaszać pretensji do producenta, który będzie promował inne oprogramowanie niż to, które jest zawarte w systemie. Ustawienie programów firm trzecich jako domyślnych ma być w nowych Windowsach ułatwione.

Stosowanie się do zasad z drugiej grupy ma gwarantować m.in. dostęp do odpowiednio udokumentowanych API. Szczególnie interesująco przedstawia się zasada mówiąca o otwartości internetu, gdzie firma z Redmond decyduje się na to, że nie będzie blokowała dostępu do zgodnych z prawem witryn nienależących do Microsoft. Gigant ciekawie pojmuje też innowacje w zakresie internetu, którą decyduje się wspierać poprzez... rozwijanie swoich produktów z serii Live.

Zasady z trzeciej grupy mają gwarantować, że gigant udostępni "na komercyjnych i rozsądnych zasadach" wszystkie protokoły komunikacyjne. Będzie także promował szeroki zestaw standardów dostępnych na rynku i obiecuje dostępność swoich patentów tak długo, jak "licencjobiorcy będą przestrzegać praw własności intelektualnej Microsoft".

Firma z Redmond obiecuje też co jakiś czas przeglądać i zmieniać narzucone na siebie zasady, aby zagwarantować ich aktualność.

We wspomnianych 12 zasadach znajdziemy kilka niezbyt precyzyjnych sformułowań takich jak "na rozsądnych zasadach". Microsoft mówi też o wspieraniu standardów, ale pojęcie to oficjele firmy z Redmond często stosowali określając własne formaty.

Zobowiązania Microsoftu do unikania działań monopolistycznych można więc pochwalić, ale o przełomie będzie można mówić wówczas, gdy gigant podejmie określone działania na rzecz interoperacyjności.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Skype staje się mobilny