100 mld USD - giełdowa wycena Facebooka?

15-06-2011, 07:15

Taka kwota znaleźć się może w dokumentach oferty publicznej, która pojawić się może jeszcze w tym roku. Facebook znajdzie się na giełdzie najpóźniej w pierwszym kwartale 2012 roku.

Najpóźniej w pierwszym kwartale 2012 roku Facebook wejdzie na giełdę - spodziewają się przepytane przez serwis CNBC źródła bliskie całej sprawie. Wynikać ma to z faktu, że serwis społecznościowy przekroczy zapewne w tym roku limit 500 inwestorów. Zgodnie z ustawą z 1934 roku konieczne stanie się w tym momencie publikowanie wyników finansowych, jak ma to miejsce w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Zgodnie z przewidywaniami miałoby się to stać w kwietniu przyszłego roku. Facebook chciałby upublicznić się przed tą datą.

>> Czytaj także: Facebook czeka z wejściem na giełdę do 2012 r.

Jaka byłaby wycena na podstawie oferty publicznej (IPO)? Mówi się o 100 miliardach dolarów. Kwota wydaje się zawrotna, biorąc pod uwagę dynamikę, z jaką jednak ona rośnie, nie jest niemożliwe, że za kilka miesięcy ukształtuje się właśnie na takim poziomie. Ostatnie szacunki mówiły o 70 miliardach.

Nie brak jednak osób, które twierdzą, że wycena na tak wysokim poziomie ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Odpowiadałaby ona około 25-krotności tegorocznych przychodów, które BusinessInsider szacuje na około 4 miliardy dolarów. Na rynku wtórnym Facebook wart jest około 80 miliardów dolarów.

Sonda
Facebook zdoła zgromadzić miliard użytkowników?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

CNBC podaje jeszcze jeden powód, dla którego serwis społecznościowy chce szybko wejść na giełdę - pracownicy. Niedawno firma wprowadziła dla nich ograniczenia w handlu udziałami na rynku wtórnym, co spowodowało, że część z nich zaczęła odchodzić, by móc spieniężyć posiadane udziały. Oferta publiczna miałaby pozwolić na to bez konieczności zwalniania się.

Nikt nie wątpi w potencjał tkwiący w Facebooku. Jest on na jak najlepszej drodze do pokonania bariery 700 milionów użytkowników. Jak jednak informowaliśmy w poniedziałek, serwis na kluczowych rynkach - w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii - zaczął tracić użytkowników. Niewykluczone, że to efekt nasycenia rynku. Ale powodem może być także wprowadzona niedawno funkcja rozpoznawania twarzy. Tak czy owak, za wcześnie jest na stwierdzenie, czy jest to trwały trend czy tylko jednorazowa zmiana.

>> Czytaj więcej: Facebook traci użytkowników w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie

Biorąc pod uwagę dotychczasowe debiuty giełdowe firm z branży społecznościowej - chińskiej Renren czy amerykańskiej LinkedIn - można być spokojnym o poziom zainteresowania akcjami Facebooka. Na giełdę w najbliższym czasie wybiera się także Groupon. Złożył on już stosowny wniosek i zamierza w ten sposób pozyskać 750 milionów dolarów.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Renrentag LinkedIntag ipotag Groupontag giełdytag Facebook
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy