100 tys. podpisów przeciwko TTIP zebrano szybko. Zbierze się milion?

07-10-2014, 15:25

Dziś rozpoczęto zbieranie podpisów przeciwko umowie TTIP i już o godzinie 13:00 liczba zebranych podpisów przekroczyła sto tysięcy. Czy premier Ewa Kopacz będzie podtrzymywać swoje stanowisko, że tę umowę należy podpisać jak najszybciej?

Kiedy upadała ACTA, politycy zapewniali o rzekomo "wyniesionej lekcji". Zaręczali, że nie będą już więcej tworzyć takich umów za plecami obywateli, że potrzebny jest dialog, że trzeba na nowo przemyśleć kwestię angażowania obywateli w działania władz itd. 

Niestety o lekcji szybko zapomniano. Kontynuowano prace nad podobną umową CETA, która teraz czeka na podpis. Rozpoczęto kolejne poufne negocjacje w sprawie umowy TTIP. Całkiem niedawno premier Ewa Kopacz powiedziała, że "nasz kraj będzie usilnie zabiegać o jak najszybsze podpisanie umowy o wolnym handlu i inwestycjach między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi". Trudno o lepszy dowód, że lekcja z ACTA została zapomniana. 

Opozycja wobec umowy TTIP montowała się od pewnego czasu, a teraz daje o sobie znać. Dziś, 7 października, koalicja „Stop TTIP” rozpoczęła zbieranie podpisów pod inicjatywą obywatelską przeciw umowom handlowym TTIP i CETA. W ramach akcji ponad 250 organizacji z 22 krajów członkowskich UE ma zbierać podpisy w internecie i na formularzach papierowych, domagając się wstrzymania negocjacji TTIP i nieratyfikowania umowy CETA.

zrzut

Petycję można podpisać również po polsku

Już dziś o godzinie 13:00 liczba podpisów zebranych w ramach inicjatywy przekroczyła 100 tysięcy. W chwili pisania tego tekstu wynosi ona ponad 124 tysiące. Celem inicjatywy jest zebranie miliona podpisów. 

Sonda
Czy jesteś za odrzuceniem umów TTIP i CETA?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Co istotne, organizatorzy akcji „Stop TTIP” złożyli wniosek o rejestrację Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. We wrześniu br. wniosek został odrzucony przez Komisję Europejską, a organizacje skupione w koalicji postanowiły rozpocząć zbiórkę podpisów bez oficjalnej rejestracji. Organizacje zapowiadają również wystąpienie na drogę prawną, gdyż miały wątpliwości co do uzasadnienia odmowy rejestracji. Przed złożeniem wniosku o rejestrację organizacje zleciły niezależną opinię prawną, która pozytywnie oceniła wniosek.

Niestety strona „Stop TTIP” nie ma wystarczająco dużo treści objaśniających w języku polskim. Można jednak dowiedzieć się czegoś więcej o krytyce TTIP, odwiedzając stronę www.uwagattip.pl przygotowaną przez polskie organizacje samorządowe. 

Więcej tekstów o TTIP w Dzienniku Internautów


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy