100 mln USD strat w wyniku działalności cyberprzestępców

19-07-2011, 11:53

Dzięki współpracy odpowiednich służb Rumunii i Stanów Zjednoczonych zatrzymano ponad 100 osób w tym europejskim państwie, stawiając im zarzuty udziału w zorganizowanych grupach przestępczych. Sami Amerykanie mieli stracić 100 mln USD.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Organy ścigania z Rumunii i Stanów Zjednoczonych rozbiły kilka międzynarodowych grup cyberprzestępców działających w serwisach aukcyjnych. Aresztowania, jakie miały miejsce pod koniec zeszłego tygodnia, były wynikiem wzmożonej współpracy między służbami obu krajów, jaka rozpoczęła się w 2010 roku. W sprawę zaangażowane były m.in. amerykańskie FBI, Secret Service i służby prokuratorskie z Florydy, Pensylwanii i Missouri. Z kolei ze strony rumuńskiej w akcji udział wzięły wywiad, służby specjalne, jak również jednostki walczące z przestępczością zorganizowaną.

>> Czytaj także: Trudne czasy dla cyberprzestępców?

Sonda
Padłeś/-aś kiedyś ofiarą podobnego przestępstwa?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Przeprowadzono 117 przeszukań w Rumunii, w wyniku których zatrzymano ponad 100 osób, stawiając im zarzuty udziału w zorganizowanych grupach przestępczych.

Schemat działania przestępców był następujący. Na aukcjach internetowych Rumuni wystawiali drogie przedmioty, jak samochody, motocykle czy jachty. Gdy znalazł się kupujący, przelewał pieniądze na konto fikcyjnej osoby. Następnie z Rumunii płynęły instrukcje do amerykańskich wspólników, którzy w imieniu tychże fikcyjnych osób podejmowali środki za pośrednictwem Western Union czy MoneyGram International. Po wypłacie przelewali środki do Rumunii, pomniejszając je o własne prowizje. Do transakcji sprzedaży naturalnie nie dochodziło, gdyż wystawiane na aukcjach przedmioty w rzeczywistości nie istniały.

Jak informuje amerykański Departament Sprawiedliwości, do aresztowań dochodziło już także w zeszłym roku. Wśród zatrzymany znaleźli się obywatele Rumunii, Mołdawii oraz Stanów Zjednoczonych. Agencja Reuters podaje, że w wyniku działalności tych grup przestępczych sami Amerykanie stracili około 100 mln USD.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.