10 rzeczy niepotrzebnych do uruchomienia biznesu

08-06-2014, 08:05

Rozpoczynając działalność gospodarczą, wiele osób sięga po atrybuty "szefa". Szybko okazuje się, że masa rzeczy i gadżetów nie tylko nie pomaga, ale i może przeszkodzić w osiągnięciu sukcesu.

Wgryź się w biznes z PizzaPortal.pl

Samochód służbowy

Uczestniczenie w branżowych konferencjach i jazda po mieście nowym autem nie jest koniecznością. Samochód jest niezłym "kosztem" - może to pozwolić na obniżenie płaconego podatku, ale zwykle trzeba na niego wydawać więcej niż można oszczędzić.

Biuro

Coraz więcej zadań wykonywać można zdalnie. Tego typu politykę wprowadzają nie tylko małe firmy szukające oszczędności, ale również największe koncerny. Biuro to ogromne koszty, na które trzeba przecież dodatkowo zarobić.

Macbook Pro i iPhone 5

Drogi laptop i telefon? Zwykle są zbędne, choć mogą się przełożyć na komfort pracy. Już zaczynając, należy wyrabiać w sobie nawyk optymalizacji kosztów i rozejrzeć się za tańszymi, a często równie ciekawymi alternatywami.

Oszczędności

Nadmierna oszczędność to wróg biznesu taki sam, jak zbyt duże inwestowanie w niewłaściwe rzeczy. Zamiast kurczowo trzymać się gotówki, lepiej nauczyć się nią zarządzać tak, by cały czas pracowała na firmę.

Genialny pomysł

Innowacyjne i rewolucyjne pomysły to ryzyko, które rzadko się opłaca. Zdecydowana większość firm generuje zyski na produktach codziennego użytku, a nie stara się zmieniać świat.

Ekspercka wiedza

Duże umiejętności są podstawą niejednego biznesu. Nie brakuje jednak przykładów osób (np. Steve Jobs czy Richard Branson), które pomimo braku eksperckiej wiedzy - za to mając intuicję i odwagę wizjonera - odniosły olbrzymie sukcesy na wielu polach.

Wspólnik

W trudnych chwilach prowadzenia biznesu wspólnik wydaje się świetnym pomysłem. W praktyce dodatkowa osoba to kolejne koszty, możliwe konflikty, rozmywanie odpowiedzialności, utrata wyrazistości - jak w przypadku Apple’a, które po przyjęciu nowego szefa zwolniło kiedyś Steve’a Jobsa.

Inwestor

Nie wszystkie firmy potrzebują dodatkowych pieniędzy, by "oderwać się od ziemi". Większość korporacji utrzymuje się wyłącznie z wygenerowanych przez siebie zysków, a wiele młodych biznesów może wystartować dzięki pomocy rodziny i rozsądnemu gospodarowaniu pieniędzmi. Może lepiej zachować samodzielność.

Masa wolnego czasu

Wiele potężnych biznesów (Facebook czy Microsoft) powstawało już w czasach, gdy ich autorzy byli na studiach. Trudno wtedy o zbyt dużą ilość wolnego czasu - a jednak, jak widać, nie była ona kluczowym czynnikiem.

40 lat na karku i 15 lat doświadczenia w korporacji

Mówi się, że doświadczenie to coś, co zyskuje się dopiero po tym, kiedy było potrzebne. Zakładając firmę, nikt nie ma pewności, jak rozwinie się ona w kilku kolejnych latach. Osoba doświadczona może popełnić mniej błędów na początku, ale musi rozwiązać takie same problemy i podjąć takie samo ryzyko jako biznesowy żółtodziób.

 

Partnerem sekcji Startupy jest PizzaPortal.pl - startup, który powstał w 2010 roku, a od 2012 roku stał się częścią grupy Delivery Hero,- holdingu ułatwiającego zamawianie jedzenia na całym świecie. Wgryź się w sukces razem z PizzaPortal.pl!

Masz problem lub pytanie dotyczące biznesu? Wyślij je na startup@di24.pl

Zapisz się na newsletter dla startupów:Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag startupytag poradytag e-biznestag biznestag atrybuty szefa
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy