W roku 2008 do ostatniej minuty grudnia zostanie dodana jedna dodatkowa sekunda. W Polsce sekunda ta będzie dodana do pierwszej godziny stycznia 2009, a więc przyszły rok będzie dla nas nieco dłuższy. Prawdopodobnie tego nie odczujemy, ale zawsze warto spojrzeć na mijający czas z perspektywy zegarów atomowych.
Istnieją nie tylko lata przestępne, ale również przestępne sekundy. Są one dodawane do tzw. uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) w celu zsynchronizowania czasu odmierzanego przez zegary atomowe z tzw. czasem astronomicznym opierającym się na szybkości rotacji ziemi.
Pomiędzy czasem astronomicznym oraz czasem określanym na podstawie zegarów istnieje różnica ok. 2-3 milisekund dziennie. To powoduje konieczność dodania sekundy przestępnej. Synchronizacja czasu UTC i astronomicznego sprawia, że czas UTC pozostaje zgodny z pozornym ruchem Słońca na niebie.
Wprowadzenie takiej przestępnej sekundy musi być działaniem skoordynowanym na całym świecie. Jest to szczególnie ważne ze względów bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Decyzję o dodaniu w danym roku sekundy przestępnej podejmuje organizacja International Earth Rotation and Reference Systems Service (IERS).
Zgodnie z decyzją IERS dodatkowa sekunda zostanie dodana do ostatniej minuty roku 2008. W Sylwestra po godzinie 23:59:59 nastąpi godzina 23:59:60 i dopiero potem godzina 00:00:00.
Dla przeciętnego polskiego obywatela istotny jest jednak czas urzędowy w Polsce. Zgodnie z nim zostanie przedłużony rok przyszły, a nie mijający. Dnia 1 stycznia 2009 r. po godzinie 00:59:59 nastąpi godzina 00:59:60 i dopiero później 01:00:00. Oznacza to, że zabawy sylwestrowe potrwają o całą sekundę dłużej ;-)
Warto jeszcze przyjrzeć się, jak od strony technicznej będzie wyglądać dodanie sekundy przestępnej w naszym kraju. Informacje na ten temat podaje Główny Urząd Miar. Z informacji na jego stronie wynika, że wprowadzenie sekundy przestępnej nastąpi automatycznie i systemy rozpowszechniające czas urzędowy po jej wprowadzeniu przejdą na pracę w trybie normalnym.
Serwery czasu tempus1.gum.gov.pl i tempus2.gum.gov.pl w swoim komunikacie NTP będą dodatkowo podawały z wyprzedzeniem informację o wprowadzeniu sekundy przestępnej. To, czy komputer synchronizujący się będzie potrafił z tej informacji skorzystać, zależy od rodzaju oprogramowania używanego do synchronizacji.
System dystrybucji czasu TDS [połączenie modemowe (0-22) 6548872] w chwili wprowadzenia sekundy przestępnej wyśle znacznik czasu wprowadzający sekundę przestępną 00:59:60.
Inne będą też sygnały akustyczne przesyłane do Polskiego Radia. Wyemitowany zostanie dodatkowy wydłużony sygnał (5 krótkich i 1 długi oraz dodatkowy 1 długi), którego początek będzie oznaczał godzinę 1:00:00.
My, użytkownicy zwykłych zegarków, powinniśmy o godz. 1:00:00 opóźnić swoje zegarki o jedną sekundę. Jak podaje Główny Urząd Miar, można to zrobić później w zależności od potrzeb użytkownika ;-) A może opóźnianie zegarków o sekundę będzie miłą atrakcją wieczoru?
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|