1 stycznia 2018 r. nowe paszporty, rok później e-dowody

13-11-2016, 19:10

"Z początkiem 2017 roku do obiegu trafi banknot o nominale 500 zł, 1 stycznia 2018 roku pojawi się nowy paszport, a rok później w rękach obywateli znajdą się edowody" - mówi Robert Malicki, członek zarządu PWPW S.A.

Prace nad wdrożeniem banknotu o nominale 500 zł odbywają się zgodnie z harmonogramem uzgodnionym z Narodowym Bankiem Polskim - zapewniają przedstawiciele PWPW. - Na pewno banknot pojawi się w wyznaczonym terminie. Będzie posiadał takie same zmodyfikowane zabezpieczenia, jak banknoty, które są w obiegu od 2014 roku - powiedział Robert Malicki. Emisja banknotu z wizerunkiem Jana III Sobieskiego planowana jest na luty 2017 roku.

Jak podkreślił członek zarządu PWPW S.A., przed firmą stoją obecnie dwa ważne zadania.

- 1 stycznia 2018 roku pojawi się nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego. Dokument będzie zawierał tzw. sztywną stronę, która posłuży podniesieniu bezpieczeństwa dokumentów - poinformował.

Podkreślił, że do tej pory Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nie miała informacji na temat tego, żeby komukolwiek udało się podrobić polskie dokumenty. - Wraz z postępem technologicznym rozwija się działalność fałszerska, dlatego przyszedł czas, żeby zmienić sposób zabezpieczania polskich paszportów - zaznaczył.

PWPW przygotowuje się również do wprowadzenia dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

- Gdy tylko koncepcja wdrożenia polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną zostanie przyjęta przez Radę Ministrów, produkcja dokumentów, tak jak do tej pory zostanie powierzona PWPW - poinformował wiceprezes firmy. Dodał, że nie ma jeszcze szczegółów, co do porządku prac nad dowodami.

- Wszystko wskazuje jendak na to, że 1 stycznia 2019 roku w rękach obywateli znajdą się dowody osobiste z warstwą elektroniczną, które bardzo szeroko umożliwią korzystanie z e-administracji - powiedział Robert Malicki.

Nowy blankiet będzie zawierał warstwę elektroniczną, na wzór mikroprocesora umieszczonego w kartach płatniczych.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag PWPWtag paszportytag e-dowodytag e-administracjatag banknoty

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.