Wearables, VR i mobilność w jednym, czyli Samsung pracuje z Oculusem

04-09-2014, 13:10

Zestaw do wirtualnej rzeczywistości będący przystawką do smartfona powstaje przy współpracy Samsunga i Oculusa. Właściwie jest to pierwszy absolutnie mobilny produkt tego typu.

W lipcu tego roku Dziennik Internautów pisał o tym, że Samsung może wypuścić na rynek nietypowy zestaw do wirtualnej rzeczywistości. Chodziło o nakładkę na głowę, do której wkłada się smartfona i dzięki temu można wykorzystać jego moc obliczeniową oraz ekran.

Ten produkt został już zaprezentowany. Nosi nazwę Samsung Gear VR Innovator Edition i tak jak się spodziewano, jest owocem współpracy Samsunga i Oculusa. 

Gear VR jest dodatkiem do smartfona Samsung Galaxy Note 4. Na filmie poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda dokowanie smartfona w tej przystawce.

Gear VR wyposażony jest w dwie soczewki (przez nie użytkownik patrzy na ekran), ma własne sensory (m.in. akcelerometr i żyrometr), touchpad, przycisk głośności i przycisk "wstecz". Dzięki oprogramowaniu firmy Oculus ten zestaw wirtualnej rzeczywistości ma zapewniać bardzo dokładne i płynne śledzenie ruchu.

zdjęcie
źródło: oculusvr.com

Warto zauważyć, że Gear VR to rozwiązanie absolutnie mobilne. Nie trzeba się łączyć z żadnym zewnętrznym urządzeniem, aby znaleźć się w wirtualnej rzeczywistości. Trudno też nie zauważyć, że smartfon umieszczany jest w urządzeniu w taki sposób, że kamera skierowana jest na zewnątrz. W przyszłości tego typu urządzenia mogłyby służyć do tzw. rzeczywistości rozszerzonej. Naprawdę połączono tu mobilność, wearable computing i VR.

Gear VR  dostarczany jest z kolekcją treści, które można oglądać w trybie panoramicznym i 3D. Przy okazji Oculus zaprezentował nowe rozwiązania o nazwie Oculus Home (interfejs do odkrywania nowych treści), Oculus Cinema (wirtualne kino), Oculus 360 Videos oraz Oculus 360 Photos (treści do oglądania w trybie panoramicznym).

Tak wygląda zrzut ekranowy Oculus Cinema i Oculus Home.

zrzut

zrzut

Oczywiście to nie znaczy, że firma Oculus zmienia swoje plany. Nadal będzie ona pracować nad rozwiązaniami VR, które są napędzane PC-tami. Niemniej ta mobilna wersja wirtualnej rzeczywistości pokazuje nowe szanse, jakie tkwią w wearable computingu i w rozwijaniu możliwości smartfonów.

Należy się spodziewać, że inne firmy podchwycą takie pomysły, zresztą Google już wcześniej prezentowała projekt Cardboard, będący ubogą wersją Gear VR.

Na koniec wideo prezentujące Gear VR.


Następny artykuł » zamknij

Powakacyjne reklamacje

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031