Uwaga na "szkodliwe newsy"

06-05-2010, 05:00

Twórcy szkodliwego oprogramowania skupili się ostatnio na nowym systemie dystrybucji opracowanych kodów w sieci - twierdzą specjaliści z laboratorium ArcaVir. Ma to związek ze wzrostem znaczenia internetu jako pierwszego i najszybszego źródła informacji o bieżących wydarzeniach.

Każda nowa, budząca znaczne zainteresowanie informacja jest przez cyberprzestępców automatycznie przystosowywana do ich celów. W sieci pojawiają się wysoko pozycjonowane dla określonego zapytania witryny, które mają w jak najkrótszym czasie przyciągnąć jak najwięcej użytkowników.

Ze zjawiskiem takim mamy do czynienia w przypadku najrozmaitszych informacji. Najczęściej są one związane z życiem celebrytów i najnowszymi plotkami. Może chodzić również o lokalne wydarzenia, jak niedawny atak orki w aquaparku. Po wpisaniu zapytania w wyszukiwarkę ze słowami „atak orki” pojawiało się wiele wyników prowadzących do zainfekowanych stron.

Jak pokazują ostatnie wydarzenia z Polski, cyberprzestępcy korzystają z każdej okazji, nie zważając na powagę wydarzenia, przykładowo już w kilka dni po tragedii w Smoleńsku pojawiły się spreparowane strony związane z tym wydarzeniem.

>> Czytaj więcej: Cyberprzestępcy żerują na internautach zainteresowanych katastrofą

Często poprzez strony wykorzystujące zainteresowanie aktualnym wydarzeniem rozpowszechniane jest fałszywe oprogramowanie antywirusowe, pozwalające na szybki zysk oraz na jego pomnażanie poprzez dalsze infekcje komputera przez ściągane kolejne szkodliwe kody. Z takim przypadkiem bazującym na obawie użytkowników mieliśmy do czynienia w przypadku błędu w programie McAfee. Cyberprzestępcy w tym przypadku ostrzegali przed rzekomymi zagrożeniami i proponowali alternatywne zabezpieczenie, pod którym kryły się programy rogueware.

Specjaliści firmy ArcaVir zalecają zapoznawanie się z aktualnymi wydarzeniami na zaufanych witrynach - w przypadku wyszukiwania informacji na popularny w mediach temat ważne jest, aby zachować ostrożność i nie instalować przypadkowego oprogramowania.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829