Spektrometr Ramana - laboratoryjna analiza składu substancji

25-01-2021, 13:05

Spektrometry są to urządzenia, które wykorzystuje się w do badania widma, powstającego pod wpływem działania różnego rodzaju promieniowania na substancję. Spektrometry laboratoryjne znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach nauki, takich jak fizyka, medycyna, chemia. Umożliwiają analizę substancji we wszystkich stanach skupienia. W ten sposób można identyfikować materiały biologiczne, związki chemiczne, a także ustalać skład pierwiastkowy.

Istnieją różne rodzaje spektrometrów, które wykorzystują promieniowanie elektromagnetyczne z różnego zakresu. Spektrometr FTIR oraz spektrometr Ramana, to urządzenia wykorzystujące metody pomiaru, które są względem siebie komplementarne.

Spektrometr FTIR

Technika FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) polega na oświetleniu próbki wiązką z całego zakresu IR. Widmo otrzymuje się stosując transformację Fouriera zarejestrowanego widma interferencyjnego.

Spektrometr Ramana

spektrometr ramana

W tej technice wykorzystuje się promieniowanie bardzo silnego źródła światła, jakim jest laser i zjawisko nieelastycznego rozpraszania fotonów przez substancje. Spektrometria Ramana jest obecnie techniką, która zaczęła szybko się rozwijać. Znalazła ona swoje zastosowanie w farmacji, w związku z dynamicznym rozwojem rynku farmaceutycznego. Należy podkreślić, że jest to metoda, która jest dopuszczana przez Farmakopeę Polską i Farmakopeę Amerykańską.

Progeny TM

Zminiaturyzowane i przenośne spektrometry, które dają wiarygodne wyniki sprawdzają się w laboratoriach badawczo-rozwojowych, magazynach i pracowniach kontroli jakości. Progeny TM jest to technologia, dzięki której piwstała nowa generacja spektrometrów Ramana. Zastosowano w nich nowy laser 1064, dzięki czemu wyeliminowano problem mający związek z barwą substancji. Nowe spektrometry Progeny TM są to urządzenia, które posiadają przyjazne oprogramowanie i są bardzo zaawansowane technologicznie. Ta technika jest szybsza i doskonalsza, niż FTIR lub NIR. Urządzenie Progeny TM udostępnia wynik pomiaru już po kilku sekundach. Laser z zakresu podczerwieni (1064 nm) bez problemu analizuje substancje barwne. Urządzenie informuje o nazwie związku, jego strukturze, wzorze, numerze CAS oraz zagrożeniach.

Pomiar substancji może być dokonany przez szkło oraz folię, bez konieczności pobierania próbki. Spektrometr Ramana Progeny TM znalazł zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i bezpieczeństwie publicznym. Urządzenie jest proste w obsłudze i próbki nie ulegają zniszczeniu. Operator otrzymuje gotowy wynik, który nie pozostawia wątpliwości. Ma to szczególne znaczenie przy identyfikacji substancji niebezpiecznych.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag Spektrometr Ramanatag nols
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne: