Rośnie liczba zagrożeń dla systemu Mac

17-01-2012, 11:54

Liczba wirusów dla biurkowego systemu od firmy Apple wciąż jest znacznie mniejsza niż w przypadku Windowsa, jednak pojawiające się zagrożenia powinny zachęcać do dodatkowej ostrożności.

Firma F-Secure śledziła od kwietnia ubiegłego roku liczbę pojawiających się zagrożeń dla systemu Mac. Co ciekawe, najmniej złośliwego oprogramowania pojawiło się w wakacje.

Czytaj także: Steve Wozniak chwali Androida

Najpopularniejszym zagrożeniem dla biurkowych systemów firmy Apple były w ubiegłym roku trojany. Pracownikom firmy tworzącej oprogramowanie antywirusowe udało się zaobserwować 36 nowych aplikacji tego typu, z których większość próbowała wykradać informacje z komputerów użytkowników.

- To nic w porównaniu do liczby złośliwego oprogramowania spotykanego na Windowsie - czytamy na blogu F-Secure. - Jest to mimo wszystko znacznie więcej zagrożeń niż jeszcze rok wcześniej. Bez wątpienia istotna jest w tym przypadku rosnąca popularność sprzętów kalifornijskiej korporacji, która najbardziej widoczna jest jednak w przypadku urządzeń mobilnych.

Zagrożenia dla systemu Mac w ostatnim roku
fot. - Zagrożenia dla systemu Mac w ostatnim roku
Łącznie dla systemu Mac zaobserwowano od kwietnia 2011 roku 58 "całkowicie nowych" zagrożeń. Jak informowaliśmy w grudniu, użytkownicy komputerów firmy Apple coraz chętniej pobierają również otwarte oprogramowanie. Według serwisu SourceForge jest to efekt większego zainteresowania prostymi narzędziami.

Czytaj także: Apple i Samsung chcą wodoodpornych smartfonów (wideo)


Następny artykuł » zamknij

Słaby początek roku Asusa

Źródło: F-Secure
Tematy pokrewne:  

tag wirusytag Windowstag trojanytag systemy operacyjnetag Mac OStag Mactag Apple
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031