„Prawda” pod ostrzałem cyberprzestępców

14-05-2011, 10:21

Cyberprzestępcy zaatakowali angielskojęzyczną stronę jednego z największych rosyjskich dzienników. To szczególnie podstępny atak. Wejście na stronę „Prawdy” może oznaczać utratę kontroli nad komputerem – ostrzega na firmowym blogu Mikko Hypponen, szef działu badań F-Secure

Zagrożenie jest wyjątkowo duże, gdyż zmiany są praktycznie niezauważalne – po wejściu na stronę nie widać żadnych oznak ataku. Jednak komputer pobiera w tym czasie złośliwe skrypty, próbujące przedostać się przez luki w zabezpieczeniach języka Java. Po udanej instalacji przestępcy mogą uzyskać dostęp do komputera i używać go np. do kolejnych ataków.

To szczególnie podstępny atak, ponieważ możesz przez lata codziennie rano czytać wiadomości na takiej stronie, mając do niej pełne zaufanie. Tymczasem któregoś dnia twój komputer zostaje przejęty przez przestępców – tylko dlatego, że wszedłeś na ulubioną stronę – pisze Mikko Hypponen.

>> Czytaj także: Likejacking na Facebooku - co to jest i jak się przed tym bronić

Według Hypponena to znak czasu. Pięć lat temu, po udanym włamaniu na podobną stronę, hakerzy najprawdopodobniej po prostu wymazaliby całą jej treść i dla żartu umieściliby w serwisie jakiś nie za mądry obrazek. Dziś wprowadzają niezauważalne dla użytkownika zmiany po to, by jak najdłużej pozostawać w ukryciu, przejmując w tym czasie kontrolę nad tysiącami komputerów.


Źródło: F-Secure
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy