Piramidy finansowe są zabronione. UOKiK ukarał Apolandia.com

30-01-2015, 15:00

W ramach strony Darczyncy.eu prowadzony prowadzony był "system wzajemnych darowizn" Apolandia.com, który w istocie był piramidą finansową. Takie przedsięwzięcia są zabronione, o czym przypomniał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wydając decyzję w sprawie Apolandia.com.

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym mówi, że nieuczciwą praktyką w każdych okolicznościach jest m.in. zakładanie, prowadzenie lub propagowanie systemów promocyjnych typu piramida, w ramach których konsument wykonuje świadczenie w zamian za możliwość otrzymania korzyści materialnych, które są uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia innych konsumentów do systemu, a nie od sprzedaży lub konsumpcji produktów (zob. art. 7 ustawy).

Taką właśnie piramidą był - według UOKiK - system wzajemnych darowizn Apolandia.com, który funkcjonował w ramach strony Darczyncy.eu.

Postępowanie przeciwko Apolandia.com zostało wszczęte w sierpniu 2014 roku. Aby przystąpić do systemu, każdy chętny musiał wpłacić jednorazowo 35 zł na rzecz organizatora oraz 30 zł na konto przypisanego mu innego członka systemu. Korzyści finansowe każdego uczestnika były uzależnione od utworzenia się ich kręgu darczyńców, który mógł się składać z maksymalnie 216 osób. Wtedy uczestnik mógł (teoretycznie) otrzymać od każdej z 216 osób maksymalnie 4900 zł (kwota wolna od podatku), czyli w sumie 1 058 400 zł.

W wydanej decyzji Urząd uznał, że system wzajemnych darowizn Apolandia.com to system promocyjny typu piramida, ponieważ jego działalność finansują kolejni konsumenci.

Ponadto w ocenie UOKiK Apolandia.com, organizator piramidy, wprowadzała konsumentów w błąd. Sugerowała, że system został uznany za legalny m.in. przez GIODO, UOKiK, UKNF i UKS w Krakowie. W rzeczywistości żaden z tych urzędów tego nie stwierdził.

Nałożona kara to 1372 zł. Kara została obliczona na podstawie osiągniętego przychodu. Przy określaniu wymiaru kary Prezes Urzędu uwzględnił jako okoliczność obciążającą znaczny zasięg naruszenia. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przedsiębiorca odwołał się do sądu.

W tym miejscu zwrócimy uwagę, że ostatnio nasi Czytelnicy skarżyli się na stronę Doladuj.eu, którą opisywaliśmy w tekście pt. Uwaga na Doladuj.eu. Zamiast doładowania dostaniesz... aktywację. Strona robi wrażenie, jakby umożliwiała doładowanie telefonu. W rzeczywistości otrzymanie doładowania jest uzależnione od zgromadzenia 3-krotność kwoty doładowania przez tzw. Użytkowników Poleconych. To również kojarzy się z piramidą. Gdy po raz pierwszy opisywaliśmy Doladuj.eu, firma była prowadzona przez polską firmę PrePaid SA Norbert Błażejczyk. Teraz z regulaminu wynika, że ten serwis prowadzi firma z Liberii. 

Dokument źródłowy

Jeśli interesują Was szczegóły sprawy Apolandia.com, zamieszczamy kopię wydanej w tej sprawie decyzji. 

Decyzja Nr RKR 34 2014 Apolandia Com by Dziennik Internautów


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930