Olimpiada na Twitterze? OK, ale bez krytykowania!

31-07-2012, 10:27

Twitter zawiesił konto dziennikarza krytykującego olimpijskie transmisje NBC. Sprawa nie wywołałaby wielkiego szumu, gdyby nie fakt, że w czasie tej olimpiady NBC i serwis społecznościowy są partnerami.

Wczoraj wspominaliśmy w DI o tym, że Igrzyska Olimpijskie w Londynie w pełni zasługują na miano "Igrzysk social media", ale mimo to amerykańska NBC pozwoliła sobie na wyemitowanie ceremonii otwarcia igrzysk ze znacznym opóźnieniem. Mieszkańcy zachodniego wybrzeża USA musieli czekać sześć godzin na retransmisję i nie mogli zobaczyć jej na kanale innym niż NBC, bo NBC kupiła prawa do transmisji na wyłączność.

Guy Adams, dziennikarz z The Independent, w kilku wpisach na Twitterze skrytykował NBC. Potem jego konto zostało zawieszone. To wywołało oburzenie, bo w czasie tych igrzysk Twitter nie jest tylko neutralnym dostawcą informacji. Serwis społecznościowy w ramach partnerstwa z NBC stał się jednym z oficjalnych komentatorów olimpijskich wydarzeń.

Czytaj: Rusza Olimpiada, czyli wielkie przedsięwzięcie technologiczne. Sieć wytrzyma?

rysunek

Sprawa wywołała duże poruszenie, zwłaszcza na Twitterze. O jej kulisach możemy poczytać oczywiście w The Independent.

Okazało się, że NBC zwróciła się do Twittera ze skargą na Guya Adamsa i Twitter skargę tę uwzględnił. Oficjalnie powodem zawieszenia konta był wpis o następującej treści.

Człowiek odpowiedzialny za udawanie NBC, że Olimpiada jeszcze się nie zaczęła, to Gary Zenkel. Powiedzcie mu co myślicie! Email: Gary.zenkel@nbcuni.com

Przedstawiciele Twittera twierdzą, że regulamin serwisu zabrania umieszczania w tweetach "prywatnych adresów e-mail". Może się więc wydawać, że blokada była słuszna, ale to tylko pierwsze wrażenie. 

Guy Adams zauważa, że opublikował wpis zawierający służbowy adres e-mail Gary'ego Zenkela, nie adres prywatny. Ten sam adres e-mail można bez problemu znaleźć w Google. Poza tym adresy osób decyzyjnych w NBC z zasady mają format imię.nazwisko@nbcuni.com. Nie można zatem powiedzieć, że cytowany tweet zawiera jakieś dane osobiste lub osobowe.

Twitter wspomina w wytycznych dla użytkowników o tym, że powinno się usuwać informacje dotyczące danych osób, jeśli te osoby poproszą o to. Gdyby więc Gary Zenkel poprosił Guya Adamsa o usunięcie wpisu, ten powinien go usunąć. W tym przypadku było jednak inaczej - NBC zwróciła się do Twittera o usunięcie czegoś, co raczej nie naruszało zasad.

Sonda
Twitter zablokował Guya Adamsa bo...
  • chciał uciszyć krytyka
  • za bardzo zaufał NBC
  • bronił swoich zasad
wyniki  komentarze

Można wątpić w to, czy Twitter rzeczywiście chciał uciszyć krytyka olimpijskich transmisji NBC. Prawdopodobnie zaszło coś innego - Twitter otrzymawszy skargę od NBC podszedł do niej bezrefleksyjnie, od razu zawieszając konto. Współpraca NBC i Twittera nie musi oznaczać cenzury krytyków, ale może do niej prowadzić w określonych przypadkach.

Igrzyska social media

Ta Olimpiada naprawdę zasługuje na miano "Igrzysk social media". Najpierw słyszeliśmy o zakazie dzielenia się fotografiami z olimpiady, MKOl ustanowił wytyczne dla uczestników a propos prezentowania swoich przeżyć, potem użytkownicy smartfonów przeszkodzili w transmisji telewizyjnej, a teraz część użytkowników Twittera dopatruje się w działaniach NBC autentycznej cenzury. Cóż... społeczeństwo informacyjne ciągle uczy się korzystania z social media.

Czytaj: Drodzy kibice, nie ćwierkajcie zbyt często, bo będzie źle


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031