Kable umieszczone w kanalizacji nie są opodatkowane tak jak inne nieruchomości. To się może zmienić, a wówczas podmioty inwestujące w nowe sieci zderzą się z nieoczekiwanymi wydatkami, co raczej nie pobudzi rozwoju sieci w Polsce. Aktualizacja: Zespół ds. finansów publicznych KWRiST wypowiedział się negatywnie o tym pomyśle.
Dwa tygodnie temu rząd przyjął kilka dokumentów istotnych dla informatyzacji, w tym Narodowy Plan Szerokopasmowy. Mogło się nam wówczas wydawać, że rząd ma bardzo poważne podejście do e-usług, cyfryzacji, że będzie stymulował budowę nowych sieci itd.
Niestety działania rządu mogą być wewnętrznie sprzeczne. Z jednej strony przyjmuje on Narodowy Plan Szerokopasmowy, z drugiej strony Ministerstwo Finansów myśli nad znowelizowaniem ustawy o samorządzie gminnym oraz innych ustaw. Ta nowelizacja może sprawić, że kable umieszczone w kanalizacji zostaną objęte podatkiem od nieruchomości.
Z oficjalnych komunikatów wynika, że kwestia ta ma być rozpatrywana dzisiaj przez Zespół Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Mowa o nałożeniu nowych zobowiązań finansowych na podmioty, które już teraz inwestują w sieci. Oczywiście będzie to miało wpływ na działalność tych podmiotów, a więc pośrednio musi wpłynąć na ceny internetu oraz powodzenie niektórych inwestycji.
- W wieloletnich prognozach finansowych, przy szacowaniu kosztów realizacji projektów i utrzymania infrastruktury, ani samorządy wojewódzkie ani przedsiębiorcy nie brali pod uwagę tego rodzaju obciążeń. Wprowadzenie opodatkowania kabli będzie mieć negatywne skutki dla utrzymania budowanej infrastruktury z powodu braku odpowiednich środków w planowanych na ten cel budżetach - zauważyła Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji w liście z dnia 8 stycznia, jaki trafił w związku z tą sprawą do ministra cyfryzacji Rafała Trzaskowskiego.
W tej sprawie wystąpiły również inne organizacje, m.in. Konfederacja Lewiatan.
- Wprowadzenie opodatkowania kabli będzie mieć negatywne skutki dla utrzymania budowanej infrastruktury telekomunikacyjnej (...) Trudno je pogodzić z przyjętym przez rząd Narodowym Planem Szerokopasmowym, w którym jest mowa o konieczności znoszenia barier dla rozwoju infrastruktury szerokopasmowej, między innymi poprzez tworzenie zachęt dla tego typu projektów - mówił Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Obie organizacje poprosiły o skierowanie projektu ustawy samorządowej równolegle do Zespołu Społeczeństwa Informacyjnego w celu uzupełnienia ostatecznej opinii o "szerokie tło przyszłości inwestycji i rozwoju internetu w Polsce".
Jak wynika z informacji podanych na Twitterze przez Annę Streżyńską, byłą szefową UKE, Zespół Finansów Publicznych KWRiST opowiedział się przeciwko opodatkowaniu kabli. Streżyńska podziękowała m.in. Rafałowi Trzaskowskiemu (ministrowi cyfryzacji) za dzisiejsze stanowisko w tej sprawie.
Nie nałożono dodatkowych podatków na sieci internetowe podczas ZespFinPub KWRiST. MAiC i MIR stanęły po stronie inwestorów i konsumentów.
— Anna Strezynska (@AnnaStrezynska) January 22, 2014
Czytaj także: ePUAP zaczął ten rok awariami. Chluba informatyzacji jakby się zacina
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Kancelaria premiera zbiera dane na Facebooku. Rządowe social media to worek problemów
|
|
|
|
|
|