Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Uprawomocnił się zeszłoroczny wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w związku z czym dziewięć zapisów z regulaminu i cennika sieci Orange znalazło się w Rejestrze klauzul niedozwolonych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisał do Rejestru klauzul niedozwolonych dziewięć postanowień stosowanych przez PTK Centertel w regulaminie świadczenia usług telekomunikacyjnych. Tym samym zabronił ich wykorzystywania także innym operatorom. Za niezastosowanie się do decyzji Prezesa UOKiK-u grozić może kara grzywny w wysokości do 10 procent ubiegłorocznych przychodów.

>> Czytaj także: Vectra ukarana za niedozwolone klauzule

Sprawa zaczęła się w kwietniu 2009 roku, gdy Prezes UOKiK-u złożyła pozew przeciwko operatorowi sieci Orange. Jego przedmiotem były stosowane przez telekom w regulaminie i cenniku niektóre zapisy dotyczące m.in. możliwości rozwiązania umowy z klientem ze skutkiem natychmiastowym bez jego wcześniejszego powiadomienia. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, gdy klienci zalegają z regulowaniem swoich zobowiązań.

O ile Urząd nie negował prawa operatora do rozwiązania umowy, o tyle jego wątpliwości budziła sama procedura. Jego zdaniem klient powinien zostać listownie poinformowany o kwocie zaległości i terminie jego spłaty. Zakwestionowane zostały także niektóre opłaty (m.in. za ponowne włączenie do sieci czy zdjęcie blokady połączeń w przypadku opóźnień w płatności).

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w listopadzie ubiegłego roku przychylił się do stanowiska Prezes Urzędu. Telekom skorzystał z prawa wniesienia apelacji od wyroku, jednak po pewnym czasie wycofał ją. Decyzja SOKiK-u uległa więc uprawomocnieniu.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. HONOR








fot. Freepik



fot. ING