isoHunt nielegalny

Michał Chudziński, 28-12-2009, 07:30

Sąd w Kanadzie uznał, że serwis isoHunt służy do łamania praw autorskich. Oddalił tym samym wniosek jego twórcy, który domagał się uznania legalności jego działań.

W połowie listopada br. Gary Fung złożył w jednym z kanadyjskich sądów pozew, w którym domagał się uznania, że jego serwis internetowy - isoHunt - działa zgodnie z prawem. Warto podkreślić, że jest to obecnie jedno z najważniejszych miejsc w sieci, dzięki któremu można wymieniać się plikami, także chronionymi prawami autorskimi.

>> Czytaj więcej: isoHunt prosi sąd o legalizację swoich działań

Fung chciał przede wszystkim, by sąd stwierdził, iż wymiana plików nie może być przyrównana do kradzieży. Był przekonany, że prawo stoi po jego stronie. Jak podaje serwis Ars Technica, sąd był jednak innego zdania - uznał on, że serwis isoHunt zachęca do łamania praw autorskich. Sąd podniósł także, że powodowi nie udało się odrzucić oskarżeń przedstawicieli przemysłu rozrywkowego (choćby w zakresie zawartości logów) oraz udowodnić, że jego serwis jest tylko jedną z wielu wyszukiwarek.

Sąd w swojej decyzji przypomniał także niektóre z oświadczeń Funga, w których jasno zachęcał on do łamania praw autorskich. Na swoim blogu Fung zamieścił porady, jak znaleźć filmy w sieci i przygotować je do nagrania na płytach. Można tam także przeczytać, że nie uważa on dzielenia się plikami za kradzież.

Gary Fung sam jednak jest sobie także po trosze winien - zatrudnieni przez niego adwokaci wykazali się nieznajomością decyzji Sądu Najwyższego w zakresie podobnych spraw. Posiadanie odpowiedniej wiedzy w tej materii powinno być kluczowe.

Na początku stycznia przyszłego roku sąd ma upublicznić dalsze szczegóły dotyczące sprawy. Decyzja sądu to kolejne już w tym roku zwycięstwo przemysłu rozrywkowego. Przyszły rok zapowiada się równie interesująco.

>> Czytaj także: The Pirate Bay: Tracker już niepotrzebny

Źródło: Ars Technica, Dziennik Internautów

Warto przeczytać:

Tematy pokrewne:  

tag wymiana plikówtag piractwotag p2ptag ISOHunt

Komentuj na Facebooku

Komentarze

comments powered by Disqus
Komentarze archiwalne    Zobacz wszystkie (13)
To warto przeczytać

fot. Goiabarea






fot. andreas









Najnowsze Programy

  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Serwisy specjalne:
Wydarzenia: