Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dwóch 16-latków zaspamowało Naszą-Klasę

08-09-2008, 18:47

Policjanci z Łodzi, Sieradza oraz Katowic pochwalili się dziś zatrzymaniem w sumie 4 osób, które poprzez spamowanie popularnych polskich portali internetowych doprowadziły do sparaliżowania ich działania oraz znacznych strat finansowych.

Wspomnieni w tytule 16-letni chłopcy to mieszkańcy powiatu pszczyńskiego. Stworzyli oni program komputerowy, który do każdego nowo umieszczonego zdjęcia na Naszej-Klasie dodawał komentarz z reklamą płatnego programu do pobierania plików. Policjanci z Katowic ustalili, że tylko z komputera jednego z 16-latków wysłano około 120 tys. takich niechcianych reklam.

Według doniesień policji działalność chłopców doprowadziła do sparaliżowania działania portalu, a w konsekwencji jego czasowego wyłączenia i zmniejszenia liczby osób odwiedzających portal o prawie 2 miliony.

Przedstawiciele NK wycenili straty spowodowane powyższą działalnością młodzieńców na około... 60 milionów złotych. 16-letni podejrzani za swój czyn prawdopodobnie odpowiedzą przed sądem rodzinnym.

Podobną sprawą zajmowali się ostatnio także funkcjonariusze z Łodzi i Sieradza. Tym razem w ręce policji wpadło dwóch mężczyzn - ojciec (40 l.) i syn (19 l.). Próbowali oni wesprzeć sprzedaż produktów oferowanych na swojej stronie, zakładając fałszywe konta na popularnym portalu, ktorego nazwy policja nie ujawniła.

Fikcyjne konta, w sumie około 6 tys., zakładane były automatycznie, poprzez specjalny bot stworzony przez 19-latka. Z pośrednictwem tych kont podejrzani rozsyłali niechciane reklamy do innych zarejestrowanych użytkowników portalu. Rozsyłany spam był tak liczny, że doprowadził do zawieszenia działania portalu - donosi policja.

Spamerzy zostali złapani na gorącym uczynku - kiedy stróże prawa weszli do ich mieszkania, komputery były w trakcie generowania kolejnych kont. Policjanci zabezpieczyli m.in. trzy komputery stacjonarne, trzy laptopy, szafę serwerową oraz płyty z pirackim oprogramowaniem.

Straty wynikające z tego tytułu przedstawiciele portalu oszacowali na blisko 300 tys. złotych. Jak informuje policja, zatrzymanym może zostać postawiony zarzut oszustwa komputerowego dotyczącego mienia znacznej wartości, za co grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Jest zgoda na przejęcie Tele2

Źródło: Policja, PAP