nasza-k1asa.pl zablokowana

07-05-2009, 12:01

Fałszywa strona podszywająca się pod naszą-klasę została zablokowana. Zgłoszenie dotyczące prawdopodobnego oszustwa wpłynęło wczoraj do redakcji DI. Natychmiast zajęliśmy się opisywaną sprawą i dodatkowo zapytaliśmy policję, co robić w sytuacji, gdy jesteśmy w internecie świadkami przestępstwa lub wykroczenia.

Kradzież danych to dochodowy interes dla cyberprzestępców, a z drugiej strony - tak samo szkodliwy dla uczciwych użytkowników internetu. Według szacunków firmy McAfee z lutego 2009 r. straty firm spowodowane przez phishing i inną działalność cyberprzestępców wynoszą bilion dolarów.

Należy zaznaczyć, że sytuacja dotyczy również polskich internautów, którzy są coraz częstszym celem ataków phishingowych. Do jednych z głośniejszych przypadków należą próby wyłudzenia danych od klientów banków Inteligo, BZ WBK 24 oraz Lukas Banku. Na tego typu działania nabierają się bardzo różne osoby, m.in... Miss Scarborough i półfinalistka konkursu na Miss Anglii.

Coraz częstsze są też ataki na osoby korzystające z Naszej-Klasy. Pod koniec lutego 2009 r. Dziennik Internautów informował o zablokowaniu fałszywej wersji witryny, która służyła do wyłudzania danych dostępowych do kont użytkowników. Natomiast tydzień temu, w kwietniu 2009 r. w DI pisaliśmy o 15-latku, który kradł dane dostępowe do Naszej-Klasy.

Wczoraj, 6 maja 2009 r., do redakcji DI napłynęło zgłoszenie od Czytelnika dotyczące strony podszywającej się pod nasza-klasa.pl. Chodzi o stronę znajdującą się pod adresem nasza-k1asa.pl (cyfra "1" w miejscu litery "l"). Dziennik Internautów przekazał już informacje o stronie przedstawicielom serwisu.

W tym konkretnym przypadku warto zauważyć, iż adres różni się tylko jednym znakiem od oryginalnego. Dlatego w przypadku otrzymania odnośnika do powyższej strony różnicy można po prostu nie zauważyć (właśnie na przeoczenie najczęściej liczą przestępcy). Z drugiej strony w niektórych przypadkach może być to prawie niemożliwe. Przykładowo, zapisując adres strony popularną czcionką Times New Roman, ciężko jest zauważyć różnicę, gdyż "jedynka" oraz "małe l" wyglądają prawie identycznie.

Próby phishingu zgłaszaj na policję

Gdy surfując w internecie natkniemy się na próbę phishingu, taką sytuację możemy zgłosić policji. Karol Jakubowski z biura prasowego policji w trakcie rozmowy z Dziennikiem Internautów poinformował, że wszelkie tego rodzaju przypadki można zgłosić w najbliższej placówce policji.

Jakubowski podaje, że należy ze sobą zabrać dowód osobisty oraz wszelkie rzeczy, które mogą świadczyć o tym, że zostało popełnione przestępstwo lub mogą potem być przydatne podczas prowadzenia postępowania przez policjantów.

Można ze sobą przynieść wydruk ze strony internetowej oraz jej adres. Warto zaznaczyć, że przestępcy wyłudzający poufne informacje często rozsyłają e-maile, podszywając się np. pod daną instytucję, prosząc o podanie swoich danych na spreparowanej stronie.

Sonda
Czy spotkałaś/eś się z próbą phishingu (wyłudzenia danych)?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem, czym jest phishing
wyniki  komentarze

W takim przypadku należy ze sobą zabrać wydruk korespondencji nadesłanej przez naciągacza, najlepiej z nagłówkami wiadomości zawierającymi dane, które mogą pozwolić zidentyfikować przestępcę. W przypadku podesłania adresu do fałszywej strony lub innej próby oszustwa przez komunikator internetowy warto przekazać policji loginy lub numery użytkowników komunikatorów, którzy podesłali nam niepożądane treści.

AKTUALIZACJA

Dziennik Internautów otrzymał odpowiedź od Joanny Gajewskiej z biura prasowego Naszej-Klasy. Pani Gajewska informuje, że domena nasza-k1asa.pl nie należy do jej firmy oraz że Dział Bezpieczeństwa serwisu już zajmuje się opisywaną przez DI sprawą. Nasza interwencja odniosła skutek - strona nasza-k1asa.pl już jest zablokowana.

Spytaliśmy dodatkowo, co Nasza-Klasa radzi internautom, którzy trafiają na tego typu podróbki serwisu. Joanna Gajewska odpowiada:

Przede wszystkim nasz Dział Bezpieczeństwa czuwa, by jak najmniej tego typu stron mogło stanowić zagrożenie dla naszych Użytkowników. Osoby z tego działu bardzo często też prowadzą zajęcia/warsztaty, na których omawiają różnorodne zjawiska związane z bezpiecznym poruszaniem się po Internecie w ogóle - jednym z częściej omawianych problemów jest właśnie zagadnienie phishingu. Obecnie prowadzimy także prace nad projektem związanym z bezpieczeństwem w sieci, który będzie miał odsłonę na stronach NK. Tam też zawrzemy szereg wskazówek (dostosowanych do różnych grup wiekowych) dotyczących tego typu zagrożeń.

Źródło: DI24.pl
Tematy pokrewne:  

tag wyłudzanie danychtag phishingtag nasza-klasa.pl
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829