Mecze reprezentacji tylko za 20 złotych?! Trwa postępowanie w sprawie zmowy

15-11-2012, 10:02

Wrześniowe mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej można było oglądać w systemie pay-per-view, ale ceny za transmisję mogły być ustalane ze szkodą dla klientów. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nasi Czytelnicy-Kibice zapewne wiedzą, że reprezentacja Polski rozegrała we wrześniu mecze eliminacyjne do mistrzostw świata w piłce nożnej w 2014 z Czarnogórą (7 września) i Mołdawią (12 września). Prawami do relacji telewizyjnych z tych wydarzeń dysponowała spółka Sportfive, która udzieliła operatorom telewizyjnym licencji na transmisję w systemie pay-per-view.

Ustalili minimalną cenę?

Kibice musieli zapłacić za obejrzenie meczów co najmniej 20 zł. Niestety Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ustalił, że cena ta nie była podyktowana warunkami wolnego rynku.

- Z informacji UOKiK wynika, że Sportfive zawierając umowy z jedenastoma operatorami telewizyjnymi przedsiębiorcami ustaliła, że cena, którą widzowie będą musieli zapłacić za transmisje nie będzie mniejsza niż 20 zł - donosi UOKiK.

zdjęcie
fot. MSZ (licencja CC)

Jeśli tak rzeczywiście było, doszło do naruszenia prawa antymonopolowego. Każdy z operatorów telewizyjnych powinien sam ustalić ceny, aby klient mógł wybrać najodpowiedniejszą. Operator powinien mieć możliwość ustalenia ceny nawet mało opłacalnej, licząc np. na promocję swoich usług. Ostatecznie powinien na tym korzystać klient, który mógłby wybrać niższą cenę.

Sonda
Oglądasz widowiska sportowe w Pay Per View?
  • tak, często
  • rzadko kiedy
  • nie
wyniki  komentarze

Kilkanaście firm na celowniku

Prezes UOKiK wszczęła postępowanie antymonopolowe, które ostatecznie rozstrzygnie, czy doszło do zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję. Oprócz dysponenta praw do transmisji – spółki Sportfive – prawo naruszyć mogło jedenastu przedsiębiorców: UPC Polska (Warszawa), Cyfrowy Polsat (Warszawa), Vectra (Gdynia), Multimedia (Gdynia), Toya (Łódź), Inea (Poznań), Echostar Studio ZTS Tele 4 (Poznań), SGT (Gliwice), ZUA Antserwis (Piła), TK Antserwis (Wałcz) oraz Asta-net (Piła).

Postępowanie powinno się zakończyć w terminie pięciu miesięcy od dnia wszczęcia. Jeśli stawiane zarzuty się potwierdzą, przedsiębiorcom grożą kary sięgające 10% ich przychodu w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Polska rzeczywistość nie zawsze sprzyja kibicom. Albo wyciąga się od nich pieniądze, albo ktoś chce ich karać za realizowanie marzeń.


Źródło: UOKiK
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy