Kalendarium zagrożeń czyhających na Twitterze

29-03-2011, 21:21

W ubiegłym tygodniu Twitter obchodził 5 rocznicę swojego powstania. Mimo krótkiej historii serwis ten doświadczył wielu incydentów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa.

Infografika: Szkodliwe oprogramowanie w historii Twittera
fot. Kaspersky Lab - Infografika: Szkodliwe oprogramowanie w historii Twittera
Analitycy firmy Kaspersky Lab przygotowali kalendarium najciekawszych wydarzeń związanych z zagrożeniami na Twitterze:

Kwiecień 2007

Wykryto lukę w systemie uwierzytelniania SMS, która pozwalała na aktualizację statusu innej osoby za pośrednictwem wiadomości tekstowej. Aby usunąć tę lukę, Twitter wprowadził opcję kodów PIN.

Sierpień 2008

Twitter padł ofiarą ataków cyberprzestępców, którzy zamieścili specjalnie spreparowaną stronę z reklamą erotycznego filmu wideo. Po kliknięciu użytkownik był infekowany trojanem-downloaderem, który podszywał się pod nową wersję aplikacji Adobe Flash Player.

Luty 2009

Ataki „clickjacking” - użytkownicy Twittera widzieli na śledzonych przez siebie kontach odsyłacze z wiadomością „Don’t click”. Ci, którzy kliknęli odsyłacze, padli ofiarą tzw. porwania kliknięć.

Kwiecień 2009

Twitter padł ofiarą licznych wariantów ataków XSS (ang. cross-site scripting). Zagrożenie polegało na rozsyłaniu tysięcy wiadomości zawierających słowo „Mikeyy” (był to pseudonim autora szkodliwego programu).

Kwiecień 2009

Francuski haker uzyskał dostęp do panelu administracyjnego Twittera. Na zrzutach ekranu było widać, że ktoś posiada dostęp do kont należących do wielu znanych gwiazd, takich jak Britney Spears czy Ashton Kutcher.

Czerwiec 2009

Cyberprzestępcy uzyskali dostęp do systemu wyświetlania najpopularniejszych tematów na Twitterze w celu rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania. W ten sposób zachęcali użytkowników do odwiedzania fałszywych stron zawierających rzekomo ekskluzywne filmy, infekujących system Windows szkodliwym oprogramowaniem.

Czerwiec 2009

Porwano konto na Twitterze należące do Guya Kawasaki, wykorzystując je do rozprzestrzenienia szkodliwego oprogramowania dla systemu Windows oraz Mac. Ofiarą padło ponad 130 tys. użytkowników.

Lipiec 2009

Pojawiła się nowa modyfikacja robaka Koobface rozprzestrzeniająca się za pośrednictwem kont użytkowników Twittera. Gdy zainfekowany użytkownik próbował zalogować się na Twitterze, Koobface przechwytywał sesję i publikował w jego imieniu tweeta w celu zainfekowania innych użytkowników.

Sierpień 2009

Konto na Twitterze zostało wykorzystane jako centrum kontroli botnetów. Tweety zawierały specjalny kod, który był pobierany, odszyfrowywany i zapisywany jako komponent infekcji w celu uaktualnienia szkodliwego oprogramowania na wcześniej zaatakowanych maszynach.

Maj 2010

Wykryto błąd umożliwiający cyberprzestępcy wymuszenie na innych użytkownikach, aby „śledzili” go.

Czerwiec 2010

Twitter zawarł ugodę z Federalną Komisją Handlu, na mocy której musiał podjąć kilka działań zabezpieczających informacje użytkowników. Jeden z warunków przewidywał przeprowadzanie co pół roku audytu bezpieczeństwa.

Wrzesień 2010

Wykryto szkodliwy kod typu „MouseOver”. Wystarczyło najechać myszką na zainfekowany tweet, aby uruchomić robaka, który wyświetlał posty na koncie użytkownika. Exploit ten został później wykorzystany do wyświetlania reklam typu pop-up oraz odsyłaczy do pornograficznych stron internetowych.

>> Czytaj także: Twitter świętuje piąte urodziny (wideo)


Źródło: Kaspersky Lab
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30