Jak zalegalizować pracę i pobyt cudzoziemca?

22-09-2020, 17:30

Legalizacja pracy i pobytu obywateli innych państw — szczególnie spoza Unii Europejskiej — nie jest łatwym zadaniem. Proces ten regulowany jest przez ściśle określone zasady, jest skomplikowany i dość długotrwały. Co warto o nim wiedzieć?

Czy możliwe jest zatrudnienie bez zezwolenia na pracę?

Nie wszyscy obcokrajowcy potrzebują zezwolenia na pracę. Obywatele m.in. państw Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu lub Szwajcarii mogą być zatrudniani tak, jak Polacy — bez żadnych dodatkowych dokumentów.

Warto dokładnie sprawdzić, jakie formalności obowiązują przy zatrudnianiu pracowników z konkretnych państw. Przygotowanie wszystkich odpowiednich dokumentów wielu pracodawców powierza specjalistom, by uniknąć pomyłek w interpretacji prawa. Więcej o ich usługach możesz przeczytać na https://www.tgc.eu/obsluga-prawna-firm.

legalizacja pracy i pobytu cudzoziemca

Jak zdobyć zezwolenie na pracę?

Zezwolenie na pracę cudzoziemca uzyskuje pracodawca, lub w niektórych przypadkach — sam pracownik. Może się też tym zająć podmiot zewnętrzny, wynajęty przez pracodawcę (wiele firm, takich jak TGC, świadczy bowiem kompleksowe usługi prawne dla przedsiębiorstw).

Jeśli chcemy załatwić to samodzielnie, należy udać się do właściwego urzędu i złożyć komplet dokumentów na ręce wojewody lub starosty. Wśród dokumentów musi znaleźć się wniosek o zezwolenie na pracę, kopie dokumentów podróży pracownika — i wiele innych, co może się zmieniać w zależności od typu zawieranej z pracownikiem umowy.

Jakie dokumenty legalizują pobyt cudzoziemca?

By legalnie przebywać w Polsce, niektórzy cudzoziemcy potrzebują odpowiednich dokumentów. Pobyt obcokrajowca stanie się legalny, gdy będzie on posiadał dokumenty z poniższej listy:

  • Kartę stałego pobytu
  • Kartę czasowego pobytu
  • Niebieską kartę UE
  • Zezwolenie na pracę
  • Wizę

Zatrudnianie pracowników z zagranicy często przynosi wiele korzyści, jednak warto uważać, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Dobrze jest rozważyć zlecenie formalności zewnętrznej firmie, która zajmuje się obsługą cudzoziemców, by mieć pewność, że zatrudnienie będzie w pełni legalne i nie narazimy się na problemy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, sprawdź https://www.tgc.eu/obsluga-cudzoziemcow.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Chcesz opublikować informację prasową lub artykuł swojej firmy w DI?
Masz dwie opcje do wyboru:

  1. Wyślij materiał pod adres: ip@di24pl. Redakcja codziennie wybiera kilka najciekawszych z nadesłanych artykułów i publikuje je po wstępnym przeredagowaniu.

  2. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój artykuł zostanie opublikowany w DI bez ingerencji redakcji w treść, wyślij materiał pod adres: kf@di24.pl. W ciągu 24h prześlemy Ci warunki takiej publikacji.


Tematy pokrewne:  

tag pracatag pobyttag nolstag cudziemcy
To warto przeczytać


fot. inFakt
fot. ESET


fot. Sirichai
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Serwisy specjalne: