Internauci wykorzystywani do prania brudnych pieniędzy?

15-03-2012, 08:52

Polscy internauci stają się celem coraz intensywniejszych i groźnych kampanii spamowych - informuje CERT Polska. Celem jednej z nich, która miała miejsce pod koniec lutego, było tworzenie tzw. "słupów", czyli grup osób nieświadomie pomagających cyberprzestępcom w wypłacaniu skradzionych sum i praniu brudnych pieniędzy.

Wraz ze zdobywaniem coraz większej liczby loginów, haseł i innych danych potrzebnych do nielegalnego dostępu do internetowych kont bankowych cyberprzestępcy wciągają w swój proceder tzw. "słupy" (ang. money mule), czyli osoby nieświadomie pomagające w transferze kradzionych pieniędzy. Zrabowane środki są przelewane na konto "słupa", który potem przesyła je przestępcom znajdującym się poza granicami Unii Europejskiej.

Rekrutacja odbywa się pod pozorem pracy zdalnej, a ogłoszenia przypominają profesjonalne oferty pracy. Propozycje współpracy przesyłane są m.in. osobom umieszczającym swoje profile na serwisach z ofertami pracy. Po wypełnieniu kwestionariusza osobowego "słup" dostaje pocztą umowę i czeka na pierwsze (i najczęściej ostatnie) zlecenie. Otrzymuje szczegółowe instrukcje dotyczące tego, kiedy otrzyma środki, w jakiej kwocie, jaka jest prowizja oraz komu i jak przekazać pozostałą część.

Czytaj też: Podatek od wygranej pretekstem do oszustwa

- Mechanizm działania tzw. "słupów" jest znany od dawna, jednak pierwszy raz od dłuższego czasu zaobserwowaliśmy tak duży atak. Tym razem polscy internauci dostali na swoje skrzynki poczty elektronicznej propozycję pracy jako agenci terenowi w dziale kontroli kredytowej międzynarodowej korporacji zajmującej się wydobyciem ropy i gazu - mówi Rafał Tarłowski z CERT Polska.

Naciągacze zazwyczaj podszywają się pod firmy zajmujące się handlem internetowym oraz testowaniem lub kontrolowaniem elektronicznych systemów płatności. Udział internauty w takim procederze, nawet nieświadomy, może zakończyć się wyrokiem sądowym, z pozbawieniem wolności włącznie.

Więcej informacji na temat kampanii spamowych można znaleźć na stronie: www.cert.pl/news/4934


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930