Harley-Davidson przedstawia swój elektryczny motocykl

20-06-2014, 11:33

Motocykle Harley-Davidson to klasyka, ale właśnie ten producent przedstawił awangardowy pomysł na motocykl elektryczny. Cechuje go niezwykły dźwięk silnika i świetne przyśpieszenie.

Gdy tylko usłyszymy słowa Harley-Davidson, oczyma wyobraźni widzimy piękne ciężkie motocykle, amerykańską drogę, samotnego jeźdźca albo bandę podejrzanych facetów podjeżdżających do prowincjalnej stacji benzynowej. Nikomu nie przyszłyby do głowy, żeby ta banda miała silniki inne niż spalinowe.

Tym ciekawsza wyda się informacja, że to firma Harley-Davidson przedstawiła koncepcję elektrycznego motocykla, tzw. projekt LiveWire. To dość nowatorskie, bo do tej pory prezentowano raczej elektryczne skutery (takie, jakie testowała polska policja) albo jednośladowe pojazdy łączące cechy skutera i roweru (jak furutystyczny rower Audi).

Nie skuter i nie rower. Motocykl!

Harley-Davidson chce stworzyć prawdziwy elektryczny motocykl. O jego cechach technicznych niewiele wiadomo. Pojazd ma się charakteryzować świetnym przyśpieszeniem (w 4 sekundy do 60 mph, czyli 97 km/h). Ponadto Harley-Davidson zachwala niezwykłe brzmienie silnika elektrycznego, kojarzące się raczej z samolotem niż pojazdem kołowym.

Pierwsze elektryczne motocykle nie będą na sprzedaż. Firma chce je prezentować najpierw w USA, a w roku 2015 także w Europie. Umożliwi to zbieranie informacji i doświadczeń, które pozwolą dopracować te maszyny. Z pewnością trzeba będzie poprawić wiele kluczowych osiągów, jak np. zasięg i czas ładowania. 

Tak ma wyglądać elektryczny Harley:

zdjęcie

grafika

zdjęcie

Film poniżej prezentuje też wspomniane brzmienie silnika.

Sonda
Elektryczny Harley - czy to ma sens?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Harley-Davidson sięgnie po patenty Tesli?

Trudno powiedzieć, że firma Harley-Davidson wchodzi na rynek motocykli elektrycznych, skoro ten rynek praktycznie nie istnieje. Wydaje się jednak, że firma chce już teraz przygotować się na coś nowego.

Tu przypomnijmy o ostatnich wydarzeniach istotnych dla rynku samochodów elektrycznych. Firma Tesla Motors zapowiedziała udostępnienie swoich patentów dla wszystkich, a krótko potem pojawiły się informacje o możliwej współpracy Tesli, Nissana i BMV przy rozbudowie sieci punktów ładowania aut. Nie można wykluczyć, że w przyszłości Harley-Davidson również wykorzysta technologie Tesla Motors.

Poniżej jeszcze jeden film prezentujący projekt LiveWire.


Źródło: Harley-Davidson
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930