Galileo: kolejny kontrakt i zapowiedź startu w 2014 r.

26-10-2010, 13:56

Podpisanie czwartego z sześciu kontraktów związanych z projektem Galileo zostało ogłoszone dziś przez Komisję Europejską. Kontrakt na operowanie infrastrukturą kosmiczną i naziemną wygrała spółka SpaceOpal GmbH. Jest to krok do uruchomienia usług systemu Galileo w 2014 r.

Projekt Galileo ma doprowadzić do stworzenia europejskiego systemu konkurencyjnego dla amerykańskiego GPS. W przeciwieństwie do GPS projekt europejski ma być kontrolowany przez instytucje cywilne. Będąc systemem uzupełniającym w stosunku do obecnych, Galileo ma zwiększyć wiarygodność i dostępność usług nawigacyjnych i lokalizacyjnych na całym świecie.

Na początku roku wspominaliśmy o podpisaniu pierwszych kontraktów związanych z zamówieniami na system. Dziś ogłoszono podpisanie czwartego kontraktu o wartości 194 mln euro. Został on zawarty między Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) a spółką SpaceOpal GmbH, utworzoną przez niemiecką firmę DLR GfR oraz włoską Telespazio S.p.A. 

>>> Czytaj: Norwegia wchodzi w Galileo

Spółce SpaceOpal GmbH powierzono opiekę nad infrastrukturą kosmiczną i naziemną. Kontrakty podpisane wcześniej dotyczyły wsparcia inżynieryjnego, satelitów i wyrzutni satelitów. Dwa kontrakty, jakie czekają na podpisanie, dotyczą ukończenia infrastruktury naziemnej. Powinny być one podpisane na początku 2011 r.

KE podtrzymała zapowiedź udostępnienia systemu Galileo w 2014 r. z trzema usługami: darmową usługą otwartą, usługą dla instytucji publicznych (tzw. Public Regulated Service) oraz usługą ratunkową.

Sonda
Galileo to Twoim zdaniem ważny system dla UE?
  • Tak, musimy go mieć
  • Nie, wystarczy przecież GPS
  • To ważne, ale koszty są irytujące
wyniki  komentarze

Galileo jest Europie potrzebny. Umożliwi on rozwój europejskiego know-how w zakresie kosmosu. Możliwy będzie rozwój nowych urządzeń, usług, miejsc pracy itd. Połączenie Galileo i GPS ma otworzyć drogę do nowych zastosowań technologii nawigacyjnych. KE spodziewa się, że w czasie 12 lat system może przynieść europejskiej gospodarce 90 mld euro. Rosja, Japonia i Chiny również pracują nad podobnymi systemami. 

Niestety prace nad Galileo są droższe, niż sądzono. Projekt miał początkowo kosztować 1,8 mld euro, już teraz jednak wiadomo, że koszty przekroczą 5 mld euro. Co więcej, będą on pokryte z funduszy publicznych, gdyż obrany na początku projekt współpracy z firmami załamał się w 2007 roku, co groziło porzuceniem Galileo.

Więcej informacji o systemie można znaleźć na stronie ec.europa.eu/enterprise/policies/satnav.

>>> Czytaj: UE: 780 mln euro na badania w dziedzinie ICT


Źródło: Komisja Europejska
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31