Formularz rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (RUoP)

11-10-2019, 12:55

Zdecydowanie milszą dolą pracodawcy jest zatrudnianie, niż zwalnianie pracownika. Nikt chyba nie lubi informować kogoś z kim spędza czas i pracuje, że osoba ta musi odejść, a umowa o pracę jest rozwiązywana. Niestety takie sytuacje się zdarzają i nawet najbardziej uczciwi pracodawcy co jakiś czas muszą zwolnić pracownika. Nie każdy przedsiębiorca prowadzący firmę, ma wyznaczoną osobę do prowadzenia kadr, czy przeprowadzenia procesu zwolnienia pracownika. Dlatego w tej trudnej dla obu stron sytuacji, warto czasami skorzystać z pomocy specjalnych aplikacji do wypełniania dokumentów i formularzy – tak, aby przygotować oficjalny, pełny i zgodny z prawem oraz normami etycznymi dokument. Jednym z nich może być zgodny z prawem i przewidujący wszystkie prawa pracowników formularz rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

wypowiedzenie umowy o pracę

Wypełnij online: wypowiedzenie umowy o pracę - wzór

Podstawowe zasady prawne

Po pierwsze należy pamiętać, że pracownikiem w rozumieniu czysto prawnym, jest osoba zatrudniona w ramach umowy o pracę. I jej prawa i obowiązki będą opisane poniżej. Nie dotyczą one w większości przypadków osób współpracujących w ramach umów cywilno-prawnych, czyli umów zlecenia, umów o dzieło, czy umów współpracy w ramach własnej działalności gospodarczej.

Podstawą - normą prawną regulującą prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, w tym zasady dotyczące zwolnienia i rozwiązania umowy o pracę, reguluje Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy, z późniejszymi nowelizacjami.

Rozwiązanie umowy o pracę zgodnie z kodeksem pracy

Rozwiązując umowę o prace z pracownikiem, pracodawca powinien pamiętać, że jest w zobowiązany uszanować pewne prawa pracownika. Powinien więc zweryfikować przede wszystkim normy koreksu pracy. Zgodnie z art. 32 z założenia każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem, a ustawa określa minimalne okresy wypowiedzenia, takich umów. Należy pamiętać o weryfikacji aktualnych przepisów określających terminy i czas tych wypowiedzeń. W tym przypadku pomocne może być skorzystanie z odpowiednich systemów informacji prawnej lub specjalnych aplikacji pomagających wypowiedzieć umowę.

Do najważniejszych terminów można zaliczyć:

1. umowa na okres próbny:

  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

 

2. umowa na czas określony i nieokreślony:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

wzory formularzy online

Od tych zasad ogólnych ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki, na przykład w przypadku upadłości i likwidacji.

Wyciąg z przepisów:

Art. 361. [Upadłość i likwidacja – skrócony okres wypowiedzenia]

Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca.

Inne przydatne wzory formularzy do wypełnienia online znajdziesz na stronie https://www.druki-formularze.pl/


Źródło: Publikacja biznesowa. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
To warto przeczytać


fot. peshkov


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Serwisy specjalne: