Allegro chwali juniorów, ale nie mówi wszystkiego

06-11-2009, 13:08

Największy serwis aukcyjny od pewnego czasu umożliwia handel osobom niepełnoletnim. Jak one się sprawują? Allegro twierdzi, że dobrze i zapowiada, że nie będzie tolerować ograniczania Juniorów. Jednocześnie jednak serwis nie chce odpowiadać na pytania dotyczące odpowiedzialności za osoby niepełnoletnie oraz takich problemów, jak dotarcie do rodziców Juniora w razie problemów.

Dziennik Internautów w ubiegłym miesiącu postanowił spytać Allegro o to, jak sprawują się Juniorzy, którzy uzyskali możliwość handlowania w serwisie w lipcu br.

Do połowy września 33956 Juniorów zarejestrowało swoje konta. Ze statystyk oraz naszych obserwacji wynika, że Juniorzy to nie tylko bardzo dynamiczna grupa e-handlujących, ale także grupa aktywnie uczestnicząca w życiu społeczności Allegrowiczów – odpowiedział Patryk Tryzubiak, przedstawiciel Allegro.pl.

Według Allegro ogółem wszyscy Juniorzy wystawili w czasie pierwszych 40 dni funkcjonowania kont Junior ponad 12,6 tys. aukcji, co daje średnio 5 aukcji wystawionych przez pojedynczego Użytkownika konta Junior. Jeszcze większą aktywność Juniorzy przejawiali na polu dokonywania zakupów. We wspomnianym okresie 11279 Juniorów wygrało w sumie 22731 aukcji, kupując ogółem 39,4 tys. przedmiotów.

Powszechne obawy i przekonanie o nastolatkach kupujących pochopnie bez zamiaru dokonania wpłaty nie znajdują żadnego potwierdzenia w faktach. Dla przykładu możemy porównać odsetek transakcji zakończonych zwrotem prowizji z winy Kupującego - dla kont Junior jest on ponad 6 razy niższy niż taki sam wskaźnik dla zwykłych kont. Trudno więc uważać Juniorów za grupę nieodpowiedzialnych konsumentów – pisał Patryk Tryzubiak w e-mailu dla DI.

"Nie tolerujemy zbędnych utrudnień"

Tryzubiak dodał też, że jeżeli Użytkownik z zasady tworzy problemy Juniorom, to spotka się z reakcją Allegro.

Zakładamy równość w handlu dla wszystkich Użytkowników. Nie tolerujemy zbędnych utrudnień tworzonych przez Sprzedających. Każdy Użytkownik ma prawo odmówić przeprowadzenia transakcji z konkretnym Kupującym. Nie chcemy jednak pozwolić na to, by Użytkownicy z góry skreślali jakąś konkretną grupę Kupujących.

Powyższe słowa mają niemałe znaczenie. W DI opisywaliśmy już przypadek Allegrowicza, który chciał nałożyć dodatkowe obowiązki na Juniorów i spotkał się ze sprzeciwem ze strony Allegro. Takie stanowisko Allegro jest jednak kontrowersyjne.

Wydaje się, że jeśli sprzedawca nie chce handlować z osobami niepełnoletnimi i tym samym świadomie obniża swoje własne przychody, powinien mieć do tego prawo. Jest to tym bardziej istotne, że w przypadku osób niepełnoletnich trudniej wskazać osobę odpowiedzialną np. za transakcję, która nie doszła do skutku.

Inne wątpliwości

Dziennik Internautów zadał Patrykowi Tryzubiakowi dodatkowe pytania:

  • Kto ponosi winę i konsekwencje za niepożądane działania Juniora na Allegro?
  • Jak można dotrzeć do rodzica Juniora, by potwierdzić jego zgodę na udział Juniora w aukcjach, ewentualnie zwrócić mu uwagę na problemy?

Patryk Tryzubiak obiecał na pytania odpowiedzieć, ale ostatecznie tego nie zrobił. Dziennik Internautów postanowił więc spytać prawnika o kwestię odpowiedzialności za działania Juniora. Odpowiedział na nie Krzysztof Jarosiński, współautor bloga blaszyk-jarosinski.pl:

Przepisy Kodeksu cywilnego obciążają ryzykiem niedojścia umowy zawartej z małoletnim pomiędzy 13 a 18 rokiem życia drugą stronę transakcji, aczkolwiek w rozpatrywanej sytuacji uzasadnione wydaje się twierdzenie, że w przypadku gdy użytkownik konta Junior zawarł umowę z dostatecznym rozeznaniem skutków swego działania, wówczas taki małoletni może, na podstawie art. 426 Kodeksu cywilnego, ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą za swoje czyny. Ponadto, gdyby z jakichś względów nie można było obciążyć małoletniego odpowiedzialnością za wyrządzoną szkodę, wówczas pozostaje możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności osób zobowiązanych do nadzoru nad małoletnim, pod warunkiem jednak, że wykażemy, iż nadzór nad małoletnim nie był wykonywany starannie – powiedział DI Krzysztof Jarosiński.

Juniorzy są różni

Krzysztof Jarosiński dodał jeszcze, że usługa Konto Junior jest co do zasady zgodna z prawem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że o uprawnieniach przysługujących małoletniemu rozstrzyga każdorazowo zasobność jego portfela, sytuacja materialna jego rodziny, jego wiek oraz stopień rozwoju psychofizycznego.

W związku z powyższym nie jest możliwe przykładanie jednej miary do każdego użytkownika konta Junior. Są tacy użytkownicy, którzy co do zasady na każdą transakcję powinni uzyskać zgodę swojego przedstawiciela ustawowego, ale niestety druga strona transakcji nie będzie mogła w każdym przypadku weryfikować powyższych cech małoletniego.

Brak konsekwencji?

Jeszcze inną sprawą jest niekonsekwencja Allegro. Z jednej strony serwis wymaga od sprzedawców traktowania Juniorów na równi z dorosłymi, ale sam nie pozwala dokonywać im zakupów np. w kategorii "Inne pojazdy i łodzie"?

Trudno to wyjaśnić. Allegro zakłada przecież, że Juniorzy są odpowiedzialni. Dodatkowo z punktu widzenia prawa ważność transakcji zależy m.in. od zasobności  portfela Juniora lub jego rodziców. Teoretycznie należy więc założyć, że są Juniorzy na tyle bogaci, aby mogli sobie pozwolić na zakup łodzi.

Dlaczego więc Allegro wprowadza ograniczenie? Oczywiście serwis boi się problemów związanych z nieodpowiedzialnym zakupem drogiej rzeczy. Sprzedawca o wiele tańszych rzeczy może jednak mieć podobne obawy, a Allegro nie daje mu prawa do wprowadzenia ograniczeń.

Juniorzy odpowiedzialni, ale...

Dziennik Internautów nie ma zamiaru zniechęcać do handlu z Juniorami. Nie wątpimy, że wielu z nich to osoby bardziej odpowiedzialne niż niejeden dorosły. Rzecz jednak w tym, że osoby dorosłe nie mogą zasłaniać się brakiem zgody rodzica. Nie chodzi więc o to, aby młodym internautom zabraniać handlu, ale o to, aby Allegro wyjaśniło wszystkie związane z tym wątpliwości. Jak dotąd – w naszej opinii – serwis tego nie zrobił.


Źródło: DI24.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930