Żywienie psów - jak wybierać karmy suche i przysmaki

13-10-2020, 10:56

Podstawową kwestią dla każdego opiekuna psa jest jego żywienie – dobrze zbilansowane posiłki są niezbędne, by przez długie lata zwierzak cieszył się zdrowiem i dobrą kondycją. Duży wybór gotowych karm dla psów powoduje, że można całkowicie zrezygnować z samodzielnego przygotowywania pożywienia dla czworonoga. Uzupełnieniem diety staną się przysmaki, które przydadzą się przede wszystkim podczas szkolenia.

żywienie psów

1. Podstawa diety – sucha karma dla psa

2. Przysmaki dla psa na specjalne okazje

3. Zdrowe proporcje w planowaniu diety psa

Każdy dobry sklep zoologiczny ma w swojej ofercie wiele rodzajów karm oraz przysmaków i właściciele często szukają porady przy wyborze odpowiedniego produktu. Jeśli pupil ma szczególne potrzeby ze względu na stan zdrowia i wiek, trzeba zasięgnąć opinii weterynarza, w przeciwnym wypadku wystarczy wziąć pod uwagę uniwersalne wskazówki.

1. Podstawa diety – sucha karma dla psa

Wysokiej jakości karma dla psa powinna wyróżniać się wysoką zawartością mięsa w produkcie. Nie mniej ważne są kwasy wielonasycone omega-3 i omega-6 występujące w olejach roślinnych i zwierzęcych oraz dodatek owoców i warzyw. Niepożądanymi składnikami są natomiast zboża, soja oraz wszystkie sztuczne barwniki i konserwanty, które mogą prowadzić do niestrawności i alergii.

Zaletą gotowych karm suchych jest obecność w ich składzie odpowiedniej porcji witamin i probiotyków. Jeśli na opakowaniu znajdziemy informację, że mamy do czynienia z pokarmem pełnoporcjowym nie musimy martwić się dodatkową suplementacją.

Skład karmy oraz wielkość granulek są zróżnicowane w zależności od wieku zwierzaka i jeśli pies nie wymaga specjalistycznych produktów weterynaryjnych, to właśnie wiek powinien być ważną wskazówką przy wyborze rodzaju pożywienia. Niemal każdy producent wprowadza do swojej oferty karmy dedykowane szczeniakom i seniorom, co ułatwi opiekunom zakupy.

2. Przysmaki dla psa na specjalne okazje

Kostki, krokieciki, kabanosy i ciasteczka to najczęstsze postacie, pod którymi kryją się psie przekąski. Przydają się podczas szkolenia, spełniają też rolę gryzaków i produktów do czyszczenia zębów. Nie powinny być codziennym składnikiem diety, ale podawane raz na jakiś czas sprawią psu przyjemność i mogą pomóc w kształtowaniu dobrych nawyków. Podczas tresury przysmaki powinny być jednak równie ważną nagrodą co głaskanie i pochwały, by zwierzak nie przyzwyczaił się do nich za bardzo.

Wybierając przysmaki dla psa, podstawowym kryterium powinien być ich skład. Im większa zawartość naturalnych składników pochodzenia zwierzęcego i im mniej kalorii, tym lepiej. Podobnie jak w przypadku karm suchych niepożądane będą barwniki, konserwanty i sztuczne dodatki. Za smakowitość produktów odpowiada dodatek tłuszczu, dlatego tak ważne jest świadomy wybór i rozważne dawkowanie przysmaku. Najlepiej szukać dietetycznych przekąsek, dzięki którym nie narazimy psa na otyłość.

3. Zdrowe proporcje w planowaniu diety psa

Na każdym opakowaniu znajdziemy informacje o dziennym zapotrzebowaniu na karmę, uzależnionym od wagi psa. Jest to bardzo ważna wskazówka dla opiekunów, bo zbyt duże porcje w połączeniu z dodatkowymi posiłkami w postaci karmy mokrej i przysmaków, mogą prowadzić do otyłości. Najlepiej podawać psu jedzenie w regularnych odstępach czasu, a nie pozostawiać mu stałe pełną miskę.

Czynnikami, które wpływają na zapotrzebowanie energetyczne psa są: wiek, stan zdrowia, ale przede wszystkim aktywność. Jeśli dbamy o długie spacery, w trakcie których ma okazję swobodnie biegać, nie musimy obawiać się, że dodatkowe przekąski podawane podczas treningu negatywnie wpłyną na jego kondycję.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


Tematy pokrewne:  

tag nols
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.