Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Związek się kończy, a technologia dalej łączy

02-08-2018, 12:05

Jeśli w swoim życiu trafimy na osobę, która obsesyjnie będzie dążyć do kontroli nad naszymi poczynaniami, to egzystencja w towarzystwie takiego partnera może stać się koszmarem. Wystarczy, że zazdrośnik zainstaluje na naszym sprzęcie z pozoru nieszkodliwą aplikację, za pomocą, której będzie mógł śledzić każdy nasz krok. Nawet gdy się z nim rozejdziemy, aplikacja pozostanie. “Kontrolerzy” mogą uprzykrzyć nam życie również na inne sposoby.

Jeszcze bardziej skomplikowana sprawa to urządzenia funkcjonujące w tzw. Smart home. Rozstajemy się, partner się wyprowadza, lecz często nie pomyślimy o zmianie haseł dostępu do sieci, sterowania ogrzewaniem lub np. zamykania i otwierania okien. Jeśli trafimy na złośliwą osobę, możemy doświadczać tego, co widzimy jedynie w horrorach o duchach: otwierające się zamykające się okna, migające światła. Jakkolwiek absurdalny wydaje się być ten scenariusz, nie jest on nieprawdopodobny.

Sprawa nie dotyczy jedynie naszych związków, jak twierdzi Łukasz Nowatkowski z G DATA, ponieważ nasz dom i znajdujące się w nim urządzenia cały czas powinny być przez nas chronione. Udostępnianie haseł obcym osobom, które chcą podłączyć się do sieci, np. w czasie przyjęcia, może przynieść niespodziewane i przykre konsekwencje. Od żartów po wymuszenia i szantaż, kiedy ktoś zyska dostęp do kamer w laptopie, lub domowego systemu monitoringu.

Eksperci radzą, aby w takich wypadkach zmienić hasło dostępu do sieci wi-fi, zresetować urządzenia podłączone do sieci do ustawień fabrycznych: telewizory, kamery, czujniki ruchu, czujniki dymu. Każdy z nas przecież słyszał historię o zazdrosnych i zawistnych kochankach, nawet przed erą cyfrową.

Źródło: G DATA


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły: