ZUS: niedługo stan konta emerytalnego przez internet

14-01-2012, 01:59

Zakład Ubezpieczeń Społecznych się zmienia - zapewnia prezes ZUS-u Zbigniew Derdziuk w wywiadzie dla Wyborcza.biz. Obiecuje również, że niedługo 15 mln ubezpieczonych będzie mogło sprawdzić stan swojego konta emerytalnego, a małe firmy będą mogły skorzystać z programu e-platnik.

Zbigniew Derdziuk zapewnia, że w drugiej połowie br. 15 mln ubezpieczonych otrzyma dostęp do specjalnej platformy, gdzie będzie można m.in. zobaczyć stan swojego konta emerytalnego, sprawdzić, czy spłynęły wszystkie składki, zmodyfikować dane adresowe, złożyć wniosek o wydanie zaświadczeń, np. o podleganiu ubezpieczeniu, czy umówić się na spotkanie w okienku.

- Ważną grupą naszych klientów są nasi świadczeniobiorcy, którzy również zyskają przez internet szerszy dostęp do ZUS. W szczególności jest to istotne dla kilkudziesięciu tysięcy osób, którym wypłacamy emeryturę poza Polską w różnych krajach Unii. Będą mogli składać wnioski i sprawdzać stan załatwienia swojej sprawy przez internet - tłumaczy w Wyborcza.biz prezes ZUS.

Warto jednak wspomnieć, że dokładnie rok temu firma Sygnity informowała o podpisaniu umowy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na realizację projektu związanego z budową i wdrożeniem nowego portalu informacyjnego tej instytucji. Wówczas rzecznik ZUS-u zapewniał, iż na początku 2012 roku uruchomione zostaną pierwsze elektroniczne konta klientów Zakładu. Wtedy prezesem także był Zbigniew Derdziuk, a data startu serwisu przesunęła się przynajmniej o 6 miesięcy.

Czytaj też: Od 2012 roku wyższe składki ZUS dla startujących przedsiębiorców

Według prezesa niedługo pojawią się także powiadomienia SMS, które będą wykorzystywane do informowania klientów np. o zaświadczeniach gotowych do odbioru. Niektóre sprawy nadal trzeba będzie jednak załatwiać osobiście, przy okienku.
Derdziuk wspomina również o 1,2 mln małych firm, którym w połowie br. ZUS zacznie udostępniać program e-platnik. Za jego pomocą będzie można złożyć przez internet wszystkie deklaracje czy drukować sobie różne zaświadczenia, podpisując się podpisem elektronicznym czy swoim profilem z ePUAP-u. Ale również przygotowujemy się do wydawania haseł i loginów tak samo, jak to robią banki - dodaje.

Źródło: Wyborcza.biz
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy