ZUS: Koniec legitymacji ubezpieczeniowych

13-11-2009, 09:06

Legitymacje ubezpieczeniowe nie są już potrzebne – mówią przedstawiciele ZUS. Od 1 stycznia 2010 r. prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej potwierdzać będą informacje przekazywane do NFZ elektronicznie oraz inne dokumenty, np. druk RMUA lub legitymacja studencka.

Jak informuje ZUS, dane umożliwiające stwierdzenie, czy dany pacjent jest objęty ubezpieczeniem, są przekazywane do NFZ w formie elektronicznej. Raz w tygodniu do Funduszu trafiają deklaracje zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz deklaracje wyrejestrowania z ubezpieczenia. Raz w miesiącu NFZ otrzymuje pliki zawierające informacje o należnych i opłaconych składkach.

- Dane, które przekazujemy do NFZ, są wystarczające do ustalenia prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Nie ma potrzeby, by dublować je na papierze - tłumaczy Mirosława Boryczka.

Dla pacjentów ZUS zaprzestanie więc wydawania i potwierdzania legitymacji ubezpieczeniowych, co nie powinno mieć żadnego wpływu na możliwość korzystania z opieki zdrowotnej na dotychczasowych zasadach. Dowodem ubezpieczenia będą inne dokumenty. Jakie? Tego możemy dowiedzieć się z komunikatu na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

>>> Czytaj o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w DI


Źródło: ZUS
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy