Żołnierz krytykujący Obamę w sieci wyrzucony z armii

26-04-2012, 10:02

Sierżant amerykańskiego Marines został dyscyplinarnie zwolniony z wojska za ostrą krytykę prezydenta Baracka Obamy w sieci. Żołnierz publikował nieprzychylne dla swojego przełożonego komentarze na Facebooku oraz na tworzonych przez siebie witrynach.

26-letni Gary Stein służący w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (Marines) otwarcie przyznawał, że nie zamierza wykonywać wszystkich rozkazów prezydenta. Nie szczędził również wrogich epitetów pod kierunkiem swojego przełożonego.

Czytaj także: Amerykański rząd z własną wersją Androida

Choć Stein zapewniał później, że chodziło mu o "nielegalne" rozkazy, prokuratora nie dała wiary takim zapewnieniom. Żołnierz oprócz nieprzychylnych prezydentowi wiadomości prowadził również stronę NOBAMA na Facebooku, gdzie także inni internauci mogli wyrażać swoją niechęć do aktualnej głowy państwa.

W lutym specjalna komórka Marines zajmująca się wykroczeniami wśród żołnierzy uznała, że Stein zachował się w sposób "niehonorowy" i przekroczył przepisy dotyczące angażowania się żołnierzy w politykę. Wojskowy nazywał prezydenta Stanów Zjednoczonych "przeciwnikiem ekonomicznym i religijnym".

Stein w związku ze swoim zachowaniem może stracić również różnego rodzaju korzyści przysługujące amerykańskim weteranom. Żołnierz bronił się, powołując się na amerykańską konstytucję gwarantującą wolność słowa, a sąd prosił o zablokowanie możliwości jego zwolnienia dyscyplinarnego.

Czytaj także: Nowe mundury ułatwią zasilanie elektronicznych gadżetów


Źródło: Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031