Zobacz kto został Jutronautą w tym roku

26-11-2019, 00:08

23 listopada odbyła się finałowa gala trzeciej odsłony programu “Jutronauci”, obejmująca panele dyskusyjne, warsztaty oraz wystawy, na których można było doświadczyć przyszłości. Podczas wydarzenia ogłoszono również zwycięzców konkursu “Bilet za horyzont”.

Projekt „Jutronauci”, prowadzony przez “Gazetę Wyborczą” przy wsparciu Sebastiana Kulczyka, gromadzi artystów, naukowców oraz przedsiębiorców, którzy mierzą się z pytaniem, dokąd doprowadzi nas postęp technologiczny. W czasie wydarzenia uczestnicy dyskutowali m.in. o tym, jak możemy stawić czoło wyzwaniom takim, jak ocieplenie klimatu, wszechobecny plastik, automatyzacja pracy czy opieka zdrowotna. Dla najmłodszych gości organizatorzy przygotowali m.in. warsztaty z LEGO Hidden Side, które łączą zabawę klockami z rozszerzoną rzeczywistością.

W sobotę poznaliśmy zwycięzców konkursu stypendialnego „Bilet za horyzont”. Mentorzy, czyli jutronauci i światowej klasy specjaliści przejrzeli setki zgłoszeń, żeby znaleźć osoby, które z ambicją i rozmachem chcą zmieniać świat.

  • Nagrodę w kategorii nowe technologie, biznes, start-upy, której mentorem był Sebastian Kulczyk, otrzymała Alicja Szałas - założycielka platformy edukacyjnej Enkids, łączącej uczniów i nauczycieli języków obcych z całego świata.
  • W kategorii plastic free zwyciężyła Weronika Banaś, a jej mentorem był Maciej Konopka, grafik i projektant opakowań przyszłości oraz adiunkt na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.
  • Nagrodę w kategorii moda, rękodzieło, sztuka wręczała mentorka Katarzyna Konieczka - projektantka mody, która współpracowała z takimi gwiazdami jak Lady Gaga czy Fergie oraz z magazynem „Vogue”. „Bilet za horyzont” trafił do Katarzyny Lipecky – rzeźbiarki.
  • W kategorii przemysł 4.0, automatyka, robotyka – której mentorował Jędrzej Kowalczyk, prezes polskiego oddziału FANUC – wygrał Marcin Kordas.
  • Marzena Rudnicka, założycielka Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, to mentorka w kategorii społeczeństwo, projekty społeczne, demografia. Nagroda trafiła ostatecznie do Katarzyny Pado, pracującej nad projektem, który ma pomóc w komunikacji z osobami z demencją

 

Gościem specjalnym wydarzenia był pisarz Jacek Dukaj, który na scenie rozmawiał z dziennikarzem „Dużego Formatu” Wojciechem Orlińskim. Dyskutowali m.in. o tym, czy żyjemy jeszcze w cywilizacji pisma, czy może wchodzimy już w etap bezpośredniego transferu przeżyć.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji

Warto przeczytać:

  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31