Znana wyszukiwarka ludzi startuje w Polsce

03-08-2010, 13:40

Wystartowała polska wersja serwisu 123people, który nazywany jest "książką telefoniczną 2.0" lub "Google do szukania osób". Strona powstała 2 lata temu w Austrii i zdobyła dotąd 40 milionów użytkowników.

123people.com (teraz także 123people.pl) to wyszukiwarka osób, która działa w czasie rzeczywistym i bazuje na autorskim algorytmie wyszukującym informacje o ludziach.  Po wpisaniu imienia i nazwiska danej osoby 123people przeszukuje ponad 200 źródeł zarówno międzynarodowych, np. Facebook, Linkedin czy Twitter, jak również regionalnych i lokalnych (m.in. Goldenline i Blip). 123people dociera do tzw. głębokiego internetu.

Rezultaty wyszukiwania są pogrupowane w sekcje zawierające obrazy, numery telefonów, adresy e-mail, filmy wideo, profile w serwisach społecznościowych, artykuły prasowe, dokumenty, notki w Wikipedii itp. Użytkownik może nie tylko szukać informacji za pomocą polskiej wersji językowej wyszukiwarki, ale również sprawdzić informacje o danej osobie w źródłach amerykańskich, francuskich czy niemieckich.

>>> Czytaj: Wyszukiwarka Ask.com wykorzysta internautów

Polska jest dwunastym rynkiem, na którym pojawia się 123people. Wyszukiwarka działa już m.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jak podkreśla CEO 123people R. E. Perry, polski rynek internetowy jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się w Europie. To sprawia, że jest on pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej, na którym ruszyła wyszukiwarka.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez 123people w 2009 roku wyszukiwarka jest przede wszystkim używana do odnajdywania informacji o partnerach biznesowych (20,8%), znajomych (18,4%) oraz przyjaciołach (15,6%). Blisko 11% użytkowników regularnie monitoruje informacje o sobie samych, 5% szuka wiadomości o celebrytach, 1,3 % o politykach, a prawie 2% internautów sprawdza za pomocą 123people swoich małżonków.

>>> Czytaj: Google Grafika w Polsce już po nowemu


Następny artykuł » zamknij

Windows 7 lepszy od Visty

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy