Znamy zwycięzców Innovation Award 2015

14-05-2015, 08:23

Podczas uroczystej gali Innovation Award, która odbyła się 13 maja w Teatrze Polskim, przyznano dwa Grand Prix dla akcji o charakterze komercyjnym i społecznym oraz 10 nagród i 18 wyróżnień w kategoriach konkursowych. Tegoroczne statuetki zaprojektowane zostały przez Gosię Baczyńską, znaną polską projektantkę.

Pierwsze Grand Prix konkursu, nagrody w kategoriach Interakcja i Personalizacja, a także wyróżnienie w kategorii Technologia, otrzymała komercyjna kampania "Zwrotka Żywca", przygotowana przez agencję GONG. Innowacyjna aktywacja internetowa była częścią kampanii promującej trasę koncertową Męskie Granie. Polegała na ułożeniu swojej własnej zwrotki singla "Elektryczny" z zestawu kilku tysięcy dostępnych wyrazów. Ułożony w ten sposób utwór już po chwili śpiewali wybrani artyści m.in. Dawid Podsiadło, Kasia Nosowska, Marek Dyjak czy SMOLIK. Dzięki połączeniu artystycznej różnorodności i angażującej zabawy dającej szerokie pole dla własnej kreatywności, akcja dotarła do setek tysięcy ludzi. "Zwrotka Żywca" otrzymała Grand Prix, bo jest najlepszym przykładem odwagi i potrzeby szukania niebanalnych rozwiązań w budowaniu żywych relacji między marką a potencjalnymi odbiorcami. Zdaniem jury taka aktywacja udowadnia, że "skomplikowana i zaawansowana technologia może stać się prostą, fascynującą zabawą". Doceniono też spersonalizowany charakter akcji - "dawała każdemu - literalnie każdemu – możliwość napisania zwrotki dla ulubionych wokalistów".

Drugie Grand Prix konkursu Innovation Award i nagrody w kategoriach Touchpoint i Insight za kampanię społeczną "Photos for Life" dla fundacji Rak'n'Roll Wygraj Życie! trafiły do agencji Isobar Polska. "Photos for Life" to pierwszy na świecie charytatywny bank zdjęć, z którego cały dochód przeznaczony jest na wsparcie terapii pacjentów z nowotworem. Co ważniejsze, modelami są ludzie chorzy na raka, aktywnie walczący z chorobą, lub ci, którzy chorobę już pokonali. Jury doceniło projekt, za "innowacyjny w skali światowej hacking tradycyjnego modelu biznesowego mediów i pierwsze wykorzystanie banku zdjęć jako medium". Zdaniem, nie tylko jurorów, jest to wyjątkowy przykład akcji, która pokazuje nam wszystkim, że rak jest chorobą wielu ludzi, również z photo stocków. "Photos for Life" w przepiękny sposób łamie stereotyp choroby nowotworowej i udowadnia, że rak to nie wyrok.

Przez ostatnie tygodnie ponad 50-osobowe jury konkursu Innovation Award pod przewodnictwem Michała Brańskiego, Członka Zarządu, VP Strategia, Grupa Wirtualna Polska, Marcina Dyczaka, Dyrektora Marketingu, Platformy Transakcyjne, Grupa Allegro i Bartłomieja Goli, General Partner & CEO, Speedup Venture Capital Group, pracowało nad tym, by spośród 156 zgłoszeń wyłonić najbardziej innowacyjne projekty w polskiej komunikacji marketingowej i marketingu, w siedmiu, nowozdefiniowanych kategoriach konkursowych: Interakcja, Personalizacja, Użyteczność, Touchpoint, Insight, Integracja i Technologia.

Nagrodzone prace obniżają barierę między nadawcą reklamy a - zwyczajowo biernym - odbiorcą. Wciągają konsumentów, pozwalając partycypować, a nawet czyniąc z nich prawdziwych herosów. Obok tej kumpelskiej i nienachalnej atmosfery, w oczy rzuca się nienaganne wykonanie, z użyciem zaawansowanych technologii, które nie alienują, a czynią całe doświadczenia naturalnym. – komentuje Michał Brański.

Nagrody Innovation Award w kategoriach: Interakcja, Personalizacja, Użyteczność, Touchpoint, Insight, Integracja i Technologia.

W kategorii Interakcja, oprócz ,,Zwrotki Żywca’’, nagrodzono kampanię ,,Kibicuj paczką’’ marki Tic Tac od Ferrero, która w innowacyjny sposób łączy tradycyjny przekaz marki z możliwościami interakcji kreowanymi przez technologię voice recognition.

W kategorii Personalizacja przyznano dwie nagrody. Obok ,,Zwrotki Żywca’’, jury nagrodziło kampanię ,,Nobile Saudade’’ dla firmy Nobile za połączenie osobistej sieci społecznościowej z personalizacją własnej deski kitesurfingowej.

W tegorocznym konkursie Innovation Award najwięcej zgłoszeń było w kategorii Touchpoint. Spośród 38 zgłoszeń uhonorowano te, które najlepiej wykorzystały naturalne i nietypowe momenty kontaktu z konsumentem, takie, w których on widzi, słucha i odczuwa daną markę. Oprócz ,,Photos for Life’’, nagrodę w tej kategorii otrzymała kampania społeczna ,,WeFree’’ od Amnesty International. Jury doceniło ją za innowacyjny i przewrotny sposób na wykorzystanie tego, co nudne i na co nigdy nie zwracamy uwagi, czyli regulamin.

 W kategorii Insight przyznano trzy nagrody. Oprócz kampanii społecznej ,,Photos for Life’’, drugą nagrodę otrzymała kampania komercyjna ,,Park&Drive’’ dla Volkswagen Porsche Połczyńska za innowacyjne podejście do zrozumienia i nieszablonowego wykorzystania insightu konsumenckiego do tworzenia wyjątkowych okazji do bezpośredniego kontaktu z marką.

Trzecią statuetkę w kategorii Insight przyznano kampanii ,,Tatuaże Wolności’’ przygotowanej dla Pedagogium. Kampania jest doskonałym przykładem tego, że traumatyczne przeżycia, przy odrobinie pracy i chęci można przekształcić w coś dobrego i pięknego.

W kategorii Integracja triumfowała kampania ,,Virgin Snake’’ przygotowana dla Virgin Mobile. Jury doceniło ją za ,,wyprawienie grupy docelowej w długą i pełną zagadek podróż przez zakamarki smartfonów (i nie tylko)’’.

W kategorii Użyteczność i Technologia nie przyznano w tym roku nagród.

Nagrody specjalne "GAME CHANGER" w kategoriach: Firma Roku, Człowiek Roku i Wydarzenie Roku

Po raz pierwszy w konkursie Innovation Award wręczone zostały nagrody specjalne ,,GAME CHANGER’’ w kategoriach: Firma Roku, Człowiek Roku i Wydarzenie Roku. To nagrody przyznawane za najbardziej innowacyjne i przełomowe działania/idee w branży komunikacji marketingowej, mediach i biznesie, które miały znaczący wpływ na rynek w ubiegłym roku i będą go kształtować w przyszłości.

Firmą Roku zostało Estimote, które doceniono za wszechstronność i użyteczność zastosowania jej produktów, co potwierdza również obecność tej polskiej firmy w pierwszej lidze światowych innowatorów.

Tytułem Człowiek Roku jury uhonorowało Rafała Brzoska, założyciela i współwłaściciela spółek z Grupy Integer.pl, w uznaniu za kwestionowanie biznesowego status quo i stworzenie innowacyjnych usług pocztowych, jak Paczkomaty InPost, które już dziś są ikoną.

Za przekłucie poczucia krzywdy w pozytywne działanie oraz za wygrywanie potyczek w inteligentny sposób, akcja #jedzjabłka, wymyślona i zrealizowana przez redakcję Pulsu Biznesu, została ogłoszona Wydarzeniem Roku.

Nagrody Young Media Lions

Podczas gali Innovation Award wręczono nagrody finalistom konkursu Young Media Lions. Mateusz Wyszyński i Agata Olszewska z MediaCom Warszawa są najlepszym teamem mediaplannerskim, który będzie reprezentował Polskę na tegorocznym Festiwalu Cannes Lions.

,,Konkurs Innovation Award służy wyznaczaniu benchmarków w innowacyjnej komunikacji reklamowej. Dziś, aby być konkurencyjnym, trzeba być zarówno kreatywnym, jak i innowacyjnym. Po to, by wdrażać nowe, a więc z definicji „ryzykowne”, bo wcześniej niesprawdzone działania, niezbędna jest zmiana myślenia i ambicja sięgania gwiazd. Chcemy, by dla reklamodawców i agencji, nagroda Innovation Award była symbolem tego, co w polskiej reklamie naprawdę przełomowe i co przekłada się na rynkowe sukcesy marek.’’ - powiedziała Anna Zimecka, Project Director w SKM SAR.

Najwięcej nagród i wyróżnień w konkursie Innovation Award 2015 zdobyły kolejno firmy: Isobar Polska, GONG i DDB&tribal (ex aequo) oraz Lubię to – linked by Isobar.

Ranking agencji (miejsce - nazwa agencji – liczba punktów):

 

 1. Isobar Polska – 50
 2. GONG – 30
 3. DDB&tribal – 30
 4. Lubię to – linked by Isobar – 20
 5. Artegence – 15
 6. Grey Worldwide Warszawa – 11
 7. K2 – 11
 8. VML Poland – 10
 9. Biuro Podróży Reklamy – 6
 10. Publicis – 5
 11. Value Media – 5
 12. Walk – 5
 13. 180heartbeats + JUNG v.MATT – 5
 14. Vizeum – 5
 15. Posterscope – 3
 16. DCC Media – 2,5
 17. Change – 2,5
 18. Mindshare Polska – 2,5
 19. PublicisDWL – 2,5
 20. AMS – 1
 21. Carat Polska – 0,5
 22. Cohn&Wolfe – 0,5
 23. ZenithOptimedia Group – 0,5

 

W rankingu za nominację przyznawano 1 punkt, za wyróżnienie 5 punktów, za nagrodę 10 punktów (firmy współzgłaszające dostają 50 proc. punktów), a za Grand Prix - 15 punktów (firma, której praca otrzyma Grand Prix, nie otrzymuje 10 punktów za nagrodę).

Wszystkie prace nagrodzone, wyróżnione i nominowane w konkursie Innovation Awards 2015 można obejrzeć na stronie platforma.sar.org oraz na YouTube:


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930