Złamano zabezpieczenia telefonów komórkowych?

29-12-2009, 07:57

21-letni algorytm chroniący rozmowy telefoniczne większości posiadaczy komórek mógł zostać złamany. Może to stanowić poważne zagrożenie dla prywatności oraz bezpieczeństwa.

80 procent działających obecnie na świecie telefonów komórkowych chronionych jest za pomocą 21-letniego algorytmu GSM. 28-letni niemiecki inżynier komputerowy - Karsten Nohl - poinformował w czasie trwającego w Berlinie Chaos Communication Congress, że udało mu się go złamać. Claire Cranton, przedstawicielka GSM Association, organizacji reprezentujący firmy telekomunikacyjne z całego świata, powiedziała, że teoretycznie jest to możliwe, praktycznie jednak nie. Do tej pory nikomu nie udało się bowiem złamać zabezpieczenia - informuje New York Times.

Nohl zagroził, że ujawni wyniki swoich prac, wystawiając tym samym na publiczny widok prywatność większości użytkowników komórek - 3,5 z 4,3 mld osób korzysta bowiem z technologii GSM. Jest on bowiem zdania, że tylko w ten sposób zmusi producentów telefonów komórkowych do podniesieniu poziomu bezpieczeństwa.

Wykorzystywane powszechnie od 1988 roku algorytm A5/1 jest 64-bitowym kodem. Dwa razy silniejszy kod zabezpiecza rozmowy w sieciach trzeciej generacji. Od 2007 roku istnieje także 128-bitowa wersja algorytmu A5/1 - A5/3. Ta jednak nie została jeszcze wprowadzona do większości sieci telekomunikacyjnych ze względu na konieczność dokonania pewnych inwestycji.

Nohl podkreślił, że podjął wszelkie kroki, aby jego działania były zgodne z prawem. Nie zamierza on wykorzystywać zdobytej przez siebie wiedzy do rozkodowywania rozmów telefonicznych. Chce jedynie zwrócić uwagę na istniejący problem.

Deklaracji Niemca nie należy lekceważyć. Skoro złamanie zabezpieczeń sieci jest teoretycznie możliwe, jedynie kwestią czasu jest, by dokonało się ono w rzeczywistości. 21-letni okres, jaki upłynął od momentu ustanowienia A5/1, to sporo czasu na znalezienie sposobu jego złamania. Producenci telefonów komórkowych, a także operatorzy telekomunikacyjni powinni podjąć działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, a także ograniczenie ewentualnych strat.


Następny artykuł » zamknij

Twitter cenzuruje hasła

Źródło: New York Times
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag GSM Associationtag GSMtag algorytmy
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930