Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zeus nadal zagraża firmowym komputerom

23-02-2010, 21:20

Trojan Zeus zainfekował już ponad 75 tys. komputerów w blisko 2,5 tys. organizacji na całym świecie. Liczba ta stale się powiększa, bo w wielu firmach nie zdają egzaminu podstawowe mechanizmy bezpieczeństwa.

Tworzony przez trojana botnet, znany również pod nazwą Kneber, wykorzystywany jest przez cybeprzestępców do popełniania przestępstw finansowych, ale także przejmowania danych dostępowych do serwisów społecznościowych i poczty elektronicznej. Eksperci szacują, że w ten sposób ukradziono już 75 GB danych, a wśród nich blisko 68 tys. loginów firmowych itp.

Ataki phishingowe z użyciem Zeusa praktykowane są od 2008 roku głównie z obszarów Europy oraz Chin. Na niebezpieczeństwo narażone są w szczególności firmy farmaceutyczne oraz amerykańskie systemy rządowe. Do zainfekowania dochodzi zwykle, gdy nieuświadomiony użytkownik systemu Windows kliknie złośliwy link przesłany mu na skrzynkę e-mail.

>> Czytaj także: Zeus ciska piorunami - 100 tysięcy komputerów trafionych

Największe zagrożenie Zeus stanowi na razie dla zagranicznych rynków. Eksperci z G Data Software ostrzegają jednak, że inwazja może równie szybko przenieść się do Polski. O zainteresowaniu cyberprzestępców polską bankowością świadczą wydarzenia z ostatnich miesięcy, kiedy to doszło do trzech ataków phishingowych na klientów BZ WBK, PKO BP oraz LUKAS Banku.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *