Zdradź Google swoje położenie (wideo)

05-02-2009, 11:14

Współrzędne Google to nowa usługa, która umożliwia informowanie znajomych o swoim aktualnym położeniu z poziomu telefonu lub laptopa. Oznacza to, że Google będzie miała jeszcze więcej wrażliwych informacji na temat internautów.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Bezpłatna usługa Współrzędne Google (Google Latitude) umożliwia informowanie znajomych o swoim położeniu za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym lub gadżetu dodawanego do strony iGoogle.

Aby rozpocząć korzystanie z usługi, należy odwiedzić stronę google.com/latitude i pobrać na telefon mobilną wersję Google Maps z funkcją Latitude. Powinna ona działać na urządzeniach z Androidem, Symbianem S60, Windows Mobile oraz Blackberry. W planach są Współrzędne Google dla iPhone'a oraz dla telefonów z obsługą technologii Java (J2ME), takich jak aparaty firmy Sony Ericsson.

Ustawianie lokalizacjie w gadżecie Google Latitude
fot. DI, zrzut z ekranu - Ustawianie lokalizacjie w gadżecie Google Latitude

Osoby, które chcą korzystać z usługi za pomocą komputera, muszą dodać do strony iGoogle gadżet o nazwie Google Latitude. Po dodaniu gadżetu zobaczymy ostrzeżenie dotyczące prywatności. Następnie możemy przejść do ustawiania swojej lokalizacji i wybierania kontaktów, którym chcemy udostępnić informacje o swoim położeniu. W każdej chwili możemy od nowa ustawić lokalizację, klikając na okienko maksymalizowania w prawym górnym rogu gadżetu.

Ustawianie lokalizacji może się odbywać ręcznie lub automatycznie. Aby korzystać z automatycznego ustawiania lokalizacji na laptopie, potrzebna jest wtyczka Google Gears.

Sonda
Czy bezpłatne usługi Google są zagrożeniem dla prywatności?
  • Tak
  • Nie
  • Trudno ocenić
wyniki  komentarze

Google podkreśla, że użytkownik Współrzędnych Google ma pełną kontrolę nad udostępnianą informacją. Istnieje możliwość informowania różnych osób o różnych lokalizacjach lub ukrywania informacji przed określonymi osobami. Osoby zainteresowane ustawieniami prywatności powinny obejrzeć film instruktażowy przygotowany przez Google.

Usługa Współrzędne Google zostanie zapewne uznana za kontrowersyjną, gdyż po raz kolejny Google otrzyma dużą porcję informacji na temat internautów. Firma prowadzi już popularną usługę pocztową, zbiera dane o użytkownikach swojej wyszukiwarki, udostępnia albumy na fotografie i robi sama zdjęcia na ulicach w ramach usługi StreetView. Google testuje też usługę przechowywania rejestrów medycznych, a teraz dodatkowo dowie się, gdzie kto przebywa.

Obawy o prywatność nie zmienią jednak faktu, że wiele osób będzie chciało usługę wypróbować. Film, który przedstawia jej możliwości, zamieszczamy poniżej:


Źródło: Google


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.