Zdobycie pokoju w akademiku krok po kroku

24-10-2019, 13:36

Gdy już wiecie, że dostaliście się na wymarzone studia, to po fali szczęścia musi przyjść i moment otrzeźwienia. Trzeba będzie bowiem załatwić sobie lokum, na przykład w postaci akademika, a bez przygotowania cały proces przebiegnie na waszą niekorzyść. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, jak zdobyć tamtejszy pokój krok po kroku.

pokój dla studenta

Dom studencki jest łatwym rozwiązaniem na przeżycie w trakcie wymagającego okresu studiowania. Dla wielu żaków mowa tu o właściwie jedynym sposobie, aby w pełni nacieszyć się akademicką rzeczywistością. Nie należy jednak liczyć, że w tych uniwersyteckich można jedynie się bawić, nie bacząc na konsekwencje – nie bez znaczenia jest fakt istnienia regulaminów i zasad, które należy bezwzględnie przestrzegać. Plus pozostają jeszcze formalności, aby otrzymać własny kąt.

Załatwianie miejsca w akademiku

Jeśli chodzi o wymagania związane z przydzielaniem miejsc w akademiku, to są one analogiczne we wszystkich uczelniach w Polsce. Osoby chcące liczyć na pierwszeństwo w tej kwestii muszą:

  • mieszkać w znacznej odległości od uczelni, w której pobierają naukę,
  • znajdować się w niekorzystnej dla siebie sytuacji finansowej (mowa tu o, chociażby niskim miesięcznym przychodzie rodziny),
  • znajdować się w trudnej sytuacji (wyróżnić można niepełnosprawność czy konieczność samodzielnego wychowywania dziecka),
  • studiować stacjonarnie,
  • przedstawić dokumenty potwierdzające chorobę o charakterze przewlekłym,
  • mieć małżonka w tym samym domu studenckim, do którego aplikuje się o miejsce,
  • przedłużyć swój wcześniejszy pobyt.

Warto też wspomnieć o wariancie, w którym wcześniej studiujący student chciałby przenieść się ze stancji do akademika. Wówczas przy przydzielaniu pokoju bierze się pod uwagę następujące aspekty:

  • zaliczone egzaminy,
  • średnią,
  • czynności opcjonalne związane z uczelnią.

Przy tym nie oznacza to, że nie spełniając wyżej wymienionych kryteriów, dana osoba nie ma co liczyć na pokój w akademiku. Najważniejsze i tak jest to, ile ostatecznie chętnych będzie na jedno miejsce. Możliwości na jego otrzymanie można również dopatrzyć się w sytuacji, gdy studiujemy na jednej uczelni, a chcemy kontynuować naukę na drugiej.

Podsumowanie

Mimo że opisane kryteria mogą przeszkodzić niektórym osobom w dziedzinie zdobycia pokoju, bez obaw. Ostatnimi czasy powszechnym rozwiązaniem jest prywatny akademik, w którym jego otrzymanie jest znacznie prostsze i bardziej prawdopodobne. Kompleksową ofertę możesz znaleźć na https://livinnxpoland.pl/pokoje-dla-studentow/.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.