Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zbyt wysokie stawki ZAiKS za dzwonki w komórkach?

30-11-2006, 08:24

Czy dziesiąta część zysków dla ZAiKS za melodie wykorzystywane do dzwonków telefonicznych to za dużo? Organizacja już od pewnego czasu właśnie tyle żąda, ale firma Polski Internet Komórkowy nadal odprowadza do ZAiKS tylko 4% zysków ze sprzedaży dzwonków. Sąd najwyższy stwierdził, że w tej sprawie powinien wypowiedzieć się biegły - podaje Onet.pl za PAP.

Polski Internet Komórkowy udostępnia odpłatnie dzwonki do telefonów, oparte na kompozycjach do których prawa autorskie posiada Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Z tego tytułu 4% przychodów łódzkiej firmy ciągle trafia do ZAiKS.

W maju 2001 zarząd ZAiKS-u opracował nową tabelę wynagrodzeń, podnosząc stawkę za pliki z dzwonkami na 10% wpływów brutto, ale nie mniej niż 25 groszy za utwór. Co ważne, tabela ta nie została zatwierdzona przez komisję prawa autorskiego.

Mimo, że ZAiKS wypowiedział potem umowę licencyjną firmie Polski Internet Komórkowy, to nadal odprowadzała ona na rzecz Stowarzyszenia 4% zysków ze sprzedaży i nadal sprzedawała dzwonki. W tym czasie ZAiKS podpisał umowy według nowych stawek z 31 podmiotami.

ZAiKS skierował sprawę do Sądu Okręgowego w Łodzi w ubiegłym roku, a ten zasądził na jego rzecz żądaną kwotę. Następnie sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego.

Jak podaje Onet.pl za PAP, wczoraj Sąd Najwyższy uchylił ten wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Sąd uznał bowiem, że potrzebna jest opinia biegłego, który oceni czy stawki ustalone przez ZAiKS nie były zbyt wysokie. To, że inne podmioty podpisały umowy z wyższymi stawkami, nie jest zdaniem Sądu Najwyższego dowodem na prawidłowość stawki.

Więcej na ten temat w portalu Onet.pl: Sąd Najwyższy o melodyjkach komórkowych

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Onet.pl / PAP