Zapomniałeś zabrać ze sobą dowodu po odbiór awizo? mObywatel przybywa na ratunek

19-12-2019, 09:20

Odbiór zamówionych paczek nieraz wiąże się z koniecznością okazania dokumentu tożsamości. Jeśli prezenty mają zostać dostarczone na pocztę warto pamiętać, że w tym miejscu dowód osobisty jest niezbędny by przesyłka trafiła w nasze ręce. Od niedawna udając się do urzędu pocztowego po odbiór paczek z prezentami wystarczy telefon z aplikacją mObywatel. Czy każdy może skorzystać z tego udogodnienia?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Po prezent z telefonem

Jak informuje Poczta Polska – tylko w drugiej połowie listopada obsłużyła 5 miliona paczek, po 2,5 miliona tygodniowo. To więcej niż w najbardziej pracowitym tygodniu grudnia 2018 roku. Odbierając paczkę w placówce pocztowej musimy się wylegitymować. Samo awizo nie poświadcza o naszej tożsamości. Niestety wielu osobom zdarza się o tym zapomnieć. W takim momencie pomocne może okazać się bezpłatna aplikacja mObywatel, a konkretnie funkcja mTożsamość. W tym cyfrowym portfelu znajdują się dokumenty wraz z danymi np. z dowodu osobistego. Jak podaje minister cyfryzacji Marek Zagórski, na ten moment z aplikacji korzysta 720 tysięcy Polaków.

Kolej na mObywatela

Wciąż przybywa miejsc, gdzie można skorzystać z aplikacji mObywatel. To m.in. hotele, sklepy, urzędy, ale i pociągi - w tym pociągi PKP Intercity, POLREGIO, a także Kolei Mazowieckich, Śląskich i Dolnośląskich. Aplikacja ma umocowanie prawne. Można jej użyć wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane wylegitymowanie się dowodem osobistym lub paszportem. Poczta jest jednym z miejsc, gdzie Polacy z mObywatela korzystają najczęściej.

Aplikacja mObywatel jest dostępna w sklepie Google Play i App Store, w zależności od tego w jaki system operacyjny wyposażono telefon. Do uruchomienia mObywatela potrzebny jest profil zaufany, który odpowiada za bezpieczeństwo danych użytkownika i uniemożliwia dostęp do nich osobom postronnym.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.