Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zakup antywirusa przez internet – na co zwrócić uwagę?

08-02-2016, 11:22

W internecie możemy się spotkać z opinią, że program antywirusowy jest zbędny i powoduje znaczne obciążenie systemu. Ostatnie raporty dotyczące bezpieczeństwa w sieci publikowane zarówno przez producentów oprogramowania, jak i niezależne ośrodki badawcze wskazują na dużo większą liczbę zagrożeń niż jeszcze kilka lat temu. Kierując się prostymi wskazówkami możemy mieć pewność, że zakupimy oprogramowanie z pewnego źródła, które skutecznie ochroni nasz komputer przed zagrożeniami z sieci.

Zwróć uwagę, czy kupujesz oprogramowanie od firmy czy osoby prywatnej

Największym zagrożeniem dla użytkowników są oprogramowania zakupione na aukcjach internetowych. Sklepy internetowe są zakładane przez istniejące podmioty gospodarcze. Dzięki temu konsumenci mogą łatwo zidentyfikować właściciela e-sklepu, np. sprawdzając informację na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na aukcjach internetowych każdy (również osoby prywatne) może prowadzić sprzedaż. Z naszych obserwacji wynika, że większość nielegalnego oprogramowania sprzedawana jest przez prywatnych użytkowników lub firmy zarejestrowane w odległych zakątkach świata. Ponadto warto sprawdzić, czy sklep posiada znak jakości, który jest potwierdzeniem bezpiecznych zakupów. Sklepy internetowe certyfikowane przez Trusted Shops, przed nadaniem certyfikatu są dokładnie sprawdzane i weryfikowane czy respektowane są w nich prawa konsumenta.

 

Oprogramowanie tańsze o 70%? Lepiej uważaj!

Kolejnym czynnikiem, który powinien wzbudzić naszą czujność jest zbyt atrakcyjna cena. Oprogramowania popularnych firm jak Microsoft nie są sprzedawane po promocyjnych cenach ze zniżkami sięgającymi 70-80% standardowej ceny produktu. Przed zakupem warto sprawdzić ceny oferowane u kilku dostawców. Z reguły różnice w cenie sięgają od kliku do kilkunastu procent. „Super oferty“ najczęściej pojawiają się, gdy nieuczciwy sprzedawca oferuje ten sam program kilku osobom, np. sprzedając ten sam kod aktywacyjny. W takim wypadku oprogramowanie będzie działało tylko przez jakiś czas. Przy reinstalacji może się ponownie nie aktywować. Zdarzają się także „promocyjne oferty”, które są wynikiem złamania licencji. Sprzedawca oferuje klientom komercyjnym, czyli firmom, oprogramowanie przeznaczone dla użytkowników indywidualnych. W przypadku ewentualnych kontroli legalności oprogramowania, firmy muszą liczyć się z przykrymi konsekwencjami.

 

Zachowaj dowód zakupu, niezbędny przy kontroli

Kupując oprogramowanie przez internet, konsumenci powinni zawsze wymagać od e-sprzedawcy załączenia dowodu zakupu, nie tylko w formie maila potwierdzającego realizację zamówienia lub wygranie aukcji. Podczas ewentualnej kontroli legalności oprogramowania z pewnością pojawi się prośba o przedstawienie dokumentów potwierdzających legalność zakupu.

 

Sprawdź opinie innych użytkowników

Niezależnie od tego czy kupujemy przez internet odzież, usługi, czy sprzęt elektroniczny, zawsze warto zasięgnąć opinii innych kupujących. Ta sama zasada obowiązuje przy zakupie programu antywirusowego. Warto kierować się opiniami zamieszczonymi przez zewnętrzne, niezależne serwisy np. system opinii Trusted Shops. Dzięki temu kupujący mają pewność, że na stronie zamieszczone zostaną wszystkie uwagi, także te negatywne. Nieuczciwi sprzedawcy nie publikują komentarzy poprzez zewnętrzne serwisy, ponieważ obawiają się negatywnych komentarzy, które mogłyby się pojawić.

 

Zainwestuj w sprawdzone oprogramowanie

Wielu internautów zastanawia się, jaki program antywirusowy wybrać. Znani producenci tacy jak Symantec (Norton), Kaspersky i Eset, słusznie zasługują na miano najlepszych w branży. Ich oprogramowania sprawdzają się i skutecznie eliminują zagrożenia z sieci. Wśród mniejszych producentów na uwagę zasługuje także oprogramowanie hiszpańskiej firmy Panda Security. Nie ustępuje ono najpopularniejszym rozwiązaniom, a czasami nawet przewyższa je poziomem oferowanej ochrony.

 

Klik i gotowe

Wbrew powszechnej opinii instalacja programu antywirusowego nie jest skomplikowana i nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej. Do każdego zakupionego produktu dołączona jest szczegółowa instrukcja instalacji. Sklepy internetowe często oferują również pomoc dla mniej doświadczonych użytkowników.

 

Autor: Krzysztof Żak, Omegasoft.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *