Zagraj na Google Doodle jak Les Paul (podpowiadamy jak)

09-06-2011, 10:30

Dziś logo na głównej stronie Google posiada struny, które można szarpać, by wydobyć dźwięki podobne do gitarowych. Wszystko na cześć Les Paula - legendarnego muzyka i konstruktora. Dziennik Internautów podpowiada, w jaki sposób grać na dzisiejszym Google Doodle.

Google co jakiś czas wprowadza na swoją stronę okolicznościowe logo (tzw. Google Doodle), aby podkreślić ważny dzień lub uczcić jakąś znaną osobę. Było nawet jedno typowo polskie (dość tłuste) Google Doodle.

Dzisiaj Google Doodle ma formę e-instrumentu, wyraźnie wzorowanego na gitarze. Można zarywać jego struny, najeżdżając na nie myszką. Kiedy klikniemy w Doodle, zostaniemy przeniesieni do wyników odnoszących się do Les Paula.

Kim bym Les Paul? Fani gitary elektrycznej zapewne słyszeli o modelu gitary Gibsona o tej właśnie nazwie. Warto jednak wiedzieć, że człowiek znany jako Les Paul był nie tylko konsultantem znanego producenta. 

>>> Czytaj: Doodle 4 Google - polscy uczniowie przemalują logo Google

Les Paul (właściwie Lester William Polsfuss) był gitarzystą jazzowym, który eksperymentował z różnymi konstrukcjami gitar i metodami nagrywania. To on zbudował gitarę elektryczną z litego drewna, bez pudła rezonansowego. Był również pionierem takich rozwiązań, jak nagrywanie wielośladowe i efekt delay. 

Jako muzyk Les Paul działał bardzo długo. Pierwsze jego nagranie ukazało się w 1936 r. Lista powiązanych z nim muzyków również jest długa, włączając w to m.in. Jeffa Becka, Erica Claptona, Eddiego Van Halena i Jimmiego Page'a. Być może nie znalibyśmy wielu rockowych brzmień, gdyby nie Les Paul.

Zagraj na Google Doodle

Google dość pomysłowo uczciła rocznicę urodzin muzyka i konstruktora. Na dzisiejszym Google Doodle da się zagrać, z wykorzystaniem takich innowacji, jak JavaScript, Canvas, CSS, Flash (dla dźwięku). Mieszkańcy USA mogą nie tylko grać na nowym Doodle, ale też nagrać 30-sekundowe ścieżki.

Tabela dźwięków Google Doodle
fot. Dziennink Internautów - Tabela dźwięków Google Doodle

Aby ułatwić wszystkim zabawę, Dziennik Internautów sprawdził jakiej wysokości dźwięki wydają struny Google Doodle.

Dwie krótkie struny u góry wydają dźwięki c i e. Cztery struny pod spodem (te po lewej) wydają dźwięki G, H , g, h. Cztery struny po prawej są strojone w A, d, fis, a (zob. obrazek obok).

Taki zestaw dźwięków nie pozwoli nam zagrać każdej melodii, ale w ramach tonacji G-dur można się jako tako poruszać. Mając na uwadze układ strun i dostępne dźwięki, można bez problemu zagrać akordy G-dur, D-dur oraz C-dur. Klikając na ikonkę przedstawiającą klawiaturę można grać klawiszami.

Grając myszą też możemy wydobyć akordy, np. D-Dur lub C-dur (w II przewrocie, jeśli szarpniemy tę niską strunę G). W sumie wybrana tonacja oraz przewaga dźwięków G nie powinna dziwić. Przecież muzyczne Google Doodle udostępnia firma nazywana "wielkim G". 

>>> Czytaj: Trzydzieści lat Pac-Mana! Zagraj w Google doodle


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy