Żądania Google'a i Oracle'a irracjonalne

22-07-2011, 10:04

Obie strony zajęły irracjonalne stanowiska w sprawie konfliktu o patenty Javy użyte w systemie operacyjnym Android.

Zarówno Oracle, jak i Google zajmują nierozsądne stanowiska w sprawie o naruszenie patentów Javy w systemie operacyjnym Android - takie zdanie wyraził sędzia William Alsup podczas czwartkowego posiedzenia. Stanowiska obu firm określił jako pochodzące z Księżyca.

Przypomnijmy, że firma Oracle pozwała w zeszłym roku Google'a o naruszenie patentów Javy, należących do tej pierwszej, w systemie operacyjnym Android. Oracle domaga się wstrzymania dalszego rozwoju i dystrybucji systemu, a także ogromnego odszkodowania, które według Google'a wynieść może nawet 6,1 mld dolarów.

>> Czytaj więcej: Oracle chce 6,1 mld USD od firmy Google

Oracle i tak już zmuszona została przez sąd do zmniejszenia liczby zarzutów wobec konkurenta ze 132 do zaledwie 3. Sąd uznał bowiem, że pierwotna liczba jest zdecydowanie zbyt wysoka, w związku z czym Oracle powinna skupić się na najważniejszych przewinieniach Google'a.

Sędzia jest zdania, że stanowiska obu firm w zakresie odszkodowania są nierealistyczne. Zero nie wchodzi w grę - Alsup nie zgadza się, by w procesie ustalania wysokości odszkodowania nie brać pod uwagę wpływów z reklam, jak chce tego Google - podaje agencja Reuters. W wątpliwość poddana została także kwota Oracle'a, głównie z uwagi na osobę, która sporządziła wycenę strat - otrzymała ona wynagrodzenie wynoszące 700 dolarów za godzinę pracy.

Alsup dał także wyraźnie do zrozumienia, że jeśli Oracle dowiedzie, że naruszenie patentów miało charakter świadomy i celowy, Google'a czekać mogą bardzo wysokie wypłaty.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag patentytag Oracletag Javatag Googletag Android
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy