Zabawa w internet, czyli edukacja dla kilkuletniego dziecka

14-12-2011, 20:59

W internecie, jak na placu zabaw, niebezpieczeństw jest wiele. Ważne, by rodzice poświęcili czas także na edukację dzieci dotyczącą tego, jak być bezpiecznym w internecie. Zagrożenia ze świata wirtualnego mogą mieć dla dziecka realne konsekwencje. Z myślą o przedszkolakach Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała projekt edukacyjny poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z internetu.

Necio.pl to projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4-5 lat, którego celem jest nauka bezpieczeństwa w internecie. Prowadzony jest przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange, w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet”. Bohaterem serwisu jest przyjazny robocik Necio, który zaprasza najmłodszych do wspólnej „zabawy w internet”.

- Coraz częściej dzwonią do nas rodzice, którzy pytają, jak uchronić swoje kilkuletnie pociechy przed zagrożeniami w sieci. Zwracamy ich uwagę na fakt, że niezwykle ważne jest, by towarzyszyli swoim dzieciom w pierwszych kontaktach z siecią, by pierwsze doświadczenia dziecka w internecie były pozytywne, a przede wszystkim - by już od początku uczyć dzieci zasad bezpiecznego zachowania w sieci - mówi Marta Wojtas, koordynator projektu Helpline.org.pl, prowadzonego przez Fundację Dzieci Niczyje.

Necio.pl - platforma edukacyjna dla najmłodszych
fot. FDN - Necio.pl - platforma edukacyjna dla najmłodszych
Na potrzeby projektu powstał serwis internetowy zawierający animacje, gry oraz piosenki tłumaczące najmłodszym zasady bezpiecznego surfowania. Korzystając z serwisu Necio.pl, dzieci dowiedzą się, czym jest internet, jak surfować po stronach WWW, bezpiecznie komunikować się z innymi, używać poczty e-mail, wybierać bezpieczne strony. Najmłodsi internauci poznają także Sieciaki (bohaterów serwisu Sieciaki.pl - dzieciaki, które potrafią bezpiecznie i efektywnie korzystać z zasobów sieci) oraz Sieciuchy (postacie uosabiające internetowe zagrożenia). Serwis pozwala także dziecku na opanowanie umiejętności posługiwania się myszką i klawiaturą.

Czytaj też: Dzieci w sieci: Przeniesienie komputera to też środek bezpieczeństwa

- W serwisie Necio.pl wykorzystaliśmy model nauki przez zabawę - mówi Andrzej Piękoś z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynator projektu. - Dzięki temu dziecko w naturalny sposób przyswaja podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci. Stawiamy na edukację, bo to najbardziej skuteczny, a wręcz jedyny sposób, by nauczyć dziecko samodzielnego dostrzegania zagrożeń i ich unikania. Bezpieczeństwa nie zagwarantuje dziecku żaden program filtrujący, a mały internauta, obecnie bierny odbiorca internetowych treści, wkrótce zostanie aktywnym użytkownikiem sieci. Mamy nadzieję, że dzięki serwisowi Necio.pl będzie również odpowiedzialnym użytkownikiem internetu, który wkrótce prawdopodobnie stanie się częścią jego życia.

Strona dostępna jest pod adresem: www.necio.pl


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31